Bakanlık 300 Alevi Dedesi arıyor: Alevi toplumu asimile ediliyor

İçişleri ile Kültür ve Turizm bakanlıklarından valiliklere gönderilen yazıda, ‘Kerbela Programı’ kapsamında götürülecek dedelerin masraflarının bakanlıkların karşılayacağı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye genelinde valiliklere gönderdikleri yazıyla 2022 Aralık ayında Kerbela’ya götürmek için 300 Alevi dedesinin bulunması istendi.

Yazıda “masrafların bakanlıklarca karşılanacağı” vurgulandı. Kaymakamlıklara da gönderilen yazıda, “İçişleri Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından 2022 yılı Aralık ayında ‘Kerbela Programı’ gerçekleştirilecektir. Masrafların bakanlığımız tarafından karşılanacağı programda 300 cemevi dedesi Kerbela’ya götürülecektir. Program içeriği ileriki bir tarihte gönderilecektir. Kaymakamlıklarımız ilçesinde bulunan cemevleriyle iletişime geçerek katılmak isteyen dedelerimizin isimlerini, TC kimlik numaralarını ve iletişim bilgilerini 20.07.2022 tarihine kadar müdürlüğümüze gönderilmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

‘ÇAKMA DEDELER BULUP ASİMİLE ETME ÇABASI’

Cumhuriyet’ten Mehmet Menekşe’nin haberine göre, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Cuma Erçe, “Devlet cemevlerimizi tanımıyor, eşit yurttaşlık taleplerimizin hiç birini kabul etmiyor ama Alevi dedelerini Kerbela’ya götürüyor. Cemevlerimizin içine girip, dışlanmış, yandaş, çakma dedeler bularak Alevi toplumunu asimile etmeye, kendilerine göre yeni bir Alevilik oluşturmaya çalışıyorlar” dedi.

‘KERBELA’YA GEZİYE GİTMEK HELAL Mİ, BİR BUNU DÜŞÜNSÜNLER’

Güvenç Abdal Ocağı Dedesi Emrah Çolak ise bu tür uygulamaların dedeler ve Alevi toplumu arasında ikiliğe, ayrışmaya neden olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bu dedeler önce kimin parasıyla Kerbela’ya gidiyor bir ona baksınlar. Bu milletin parasıyla Kerbela’ya geziye gitmek helal mi, bir bunu düşünsünler. Bu durum insanlar arasında da ikiliğe, ayrışmaya da yol açıyor. Hükümet Alevi inancına katkı verecekse önce o inancı tanımalı.”

Kaynak: + GERÇEK

İlginizi çekebilir