Bakanlığın gözü ‘yedek akçe’de

Merkez Bankası’nda TL olarak tutulan ‘yedek akçe’nin bütçeye aktarılmasına ilişkin düzenleme, Meclis’e geliyor. Yedek akçe, Merkez Bankası’nın kanun gereği olağanüstü durumlarda kullanılmak üzere kenara ayırdığı rezervler anlamına geliyor. Şu anda yaklaşık 40 milyar TL’nin yedek akçe olarak rezervlerde olduğu biliniyor.

Bloomberg HT’ye konuşan iki kaynak, düzenlemenin Türk Ticaret Kanunu’na uygun olarak hazırlandığını ve bir kereye mahsus olmayacağını söyledi.

Merkez Bankası, kârının yüzde 20’sini Türk Lirası olarak yedek akçe hesabında tutuyor. Düzenlemeye göre bu oran yüzde 6’ya inecek ve buna karşılık gelen tutar her yıl Hazine’ye aktarılacak.

Söz konusu düzenlemede Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu 60. maddenin yeniden düzenlenmesi öngörülüyor. Buna göre mevcut maddenin bankanın yıllık safi karının yüzde 20’sinin yedek akçeye ayrıldığını belirten ‘a fıkrası’ kaldırılıyor.

Bununla birlikte ilgili maddeye “Son yıl karından ayrılan ihtiyat akçesi hariç, birikmiş ihtiyat akçeleri her yıl kara katılarak dağıtılabilir” ibaresinin eklenmesi öngörülüyor.

Yedek akçe, Merkez Bankası’nın kanun gereği olağanüstü durumlarda kullanılmak üzere kenara ayırdığı rezervler anlamına geliyor. Şu anda Merkez Bankası’da yaklaşık 40 milyar TL’nin yedek akçe olarak rezervlerde olduğu biliniyor.


Yedek akçeye ilişkin haberler geçen ay basında yer almıştı ancak teklif meclis gündemine gelmemişti.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir