Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli peş peşe gelen zamlarla ilgili “Milletçe milli bir duruş sergileyerek, gereken cevabı veriyoruz” dedi.

Son dönemde aşırı artan un fiyatları nedeniyle Türkiye’de en çok tüketilen gıda olan ekmekte de fiyatlar baskı altına girmiş, Bakan Pakdemirli de yeni yıla kadar ekmekte fiyat artışı olmayacağını söylemişti. Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu’ysa ekmeğe, son girdilerle birlikte yüzde 30 ile yüzde 40 arasında zam yapılması gerektiğini, aksi takdirde fırıncıların üretime ara verebileceğini bildirmişti.

Ekmek fiyatlarıyla ilgili ‘çok spekülasyon olduğunu’ dile getiren Pakdemirli, “Sabahtan tüm zincir mağazalarımızı aradım. Yani Türkiye’de 81 ilimizdeki yerleşik ulusal mağazalarımızı aradım ve ‘Siz ekmekle ilgili ne düşünüyorsunuz’ dedim onlar da ‘Biz yeni yıla kadar kesinlikle zam yapmayacağız, zarar bile etsek zam yapmayacağız’ dediler. Ben de dün televizyonlara çıktım dedim ki ‘Ben fakirin, fukaranın vatandaşın ekmeğini oynatmıyorum, bu spekülasyonlara yeter, yeni yıla kadar ekmeğe zam yok’ diye televizyondan haykırdım” diye konuştu.

Bakan şöyle devam etti: “Üretime her anlamda destek vereceğiz. Ülke olarak çok önemli bir eşikteyiz. Bir yandan büyüyor, bir yandan da iç ve dış mihraklarla uğraşıyoruz. Bizi topla tüfekle yıkamayanlar, dolarla, algı yönetimiyle alt etmeye çalışıyorlar. Buğdaya, una, ekmeğe zam geliyor diyerek vatandaşımızı zul edenlere milletçe milli bir duruş sergileyerek, gereken cevabı veriyoruz. “

Zam olmazsa fırıncılar üretimi durduracak

Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Başkanı Murat Kavuncu, “Ekmeğe, son girdilerle birlikte yüzde 30 ile yüzde 40 arasında zam yapılması gerekmektedir” dedi.

Son dönemde aşırı artan un fiyatları nedeniyle Türkiye’de en çok tüketilen gıda olan ekmekte de fiyatlar baskı altına girmişti.

Bir çuval unun fiyatının bir ay içinde yüzde 85’lik artışla 95 liradan 175 liraya çıkmasının ardından, Ticaret Bakanlığı fiyat istikrarını sağlayabilmek un ihracatını sınırlamıştı.

Son olarak, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yeni yıla kadar ekmekte fiyat artışı olmayacağını söylemişti.

Kaynak: Diken

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…