Buca’da Ö.S.’yi cinsel saldırıya maruz bırakan M.D. serbest bırakıldı! Baba Süleyman S, akrabaları tarafından kızını öldürmesi için zorlandığını söyleyerek, ‘Ne yapacağımızı, kime gideceğimizi bilmiyoruz” dedi 

İzmir’in Buca ilçesinde yaşayan Ö.S., 1 yıl boyunca, aynı mahallede oturduğu M.D., isimli kişinin sistematik cinsel saldırısına maruz bırakıldı. Tarım işçiliği yapan Ö.S.’yi, “Aileni öldürürüm, evinizi bombalarım” sözleriyle tehdit eden M.D. bir süre sonra 2 arkadaşını da suçuna ortak etti. Cinsel saldırı sonucu hamile kalan Ö.S. yaklaşık 1 ay önce karın ağrısı ve kist şüphesiyle yengesi tarafından hastaneye götürüldü ve yapılan testler sonucunda hamile olduğu ortaya çıktı. Daha sonra doktorlara, M.D. ve 2 arkadaşı tarafından aylarca tehdit edilerek cinsel saldırıya maruz kaldığını anlatan Ö.S.’nin ailesi Buca İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne şikayette bulundu. M.D. gözaltına alınırken, Ö.S.,ise devlet tarafından sığınmaevine yerleştirildi.

‘M.D. serbest bırakıldı’

Ö.S.’nin babası Süleyman S., kızına bunca kötülüğü yapan M.D.’nin sadece bir gün gözaltında tutulduğunu ve ardından serbest bırakıldığını söyledi. Süleyman S., gelişmelerle ilgili şu bilgileri verdi; “Bizim akbabalar kızımı öldürmemi istediler. Can taşıyordu, biz ne bebeğin ne de onun günahını boynumuza almak istemedik. Kızı devletin eline mecburen verdik. Çünkü evde kalsa öldüreceklerdi. Bizim burada 150 aile var, hepsi akrabamız olur. Savcı bize, ‘kim gelirse gelsin size kızı vermeyeceğiz. Başkası gelirse bile vermeyeceğiz’ dedi.” Kızının yaşadıklarını kendilerine anlattığını söyleyen Süleyman S., “M.D.’nin ailesi bizim eve gelerek olayın daha fazla duyulmasını istedi. Kızım Türkçe ve okuma yazma bilmiyor. Doğru düzgün kimseyle konuşmazdı. Ben inşaat bekçiliği yapıyorum. M.D.’nin babasının bekçilik yaptığı inşaat vardı bizim burada. İlk başta biz onlara güveniyorduk. Kızım tarım işçiliği yapıyordu. Biz onu işe gönderiyorduk. Akşam saat 17.00’de semiz otu toplamaya giderdi gecenin 02.00’sinde dönerdi. Bu adam komşumuzdur, evli çocukları var, biz güveniyorduk. Hiç aklımızdan geçmezdi böyle bir şey yapacağı” dedi.

‘Bizimle tehdit etmiş’

Olayın duyulmasının ardından Ö.S.’nin iyi durumda olmadığını belirten Süleyman S., “1 yıl önce kızım çok güler yüzlü bir kadındı; ama şimdi durumu çok kötü. Ne oldu da durgunlaştı diye soruyorduk, çalışırken çok yoruluyor diye düşünüyorduk. Meğer çok ağır şeyler yaşamış, adam sürekli onu bizi öldürmekle tehdit ettiği için sesi de çıkmamış. Biz de ne yapacağımızı bilmiyoruz” diye anlattı. Şikayetleri ve kızının ifadesine rağmen M.D.’nin tutuklanmadığını belirten Süleyman S. şöyle devam etti: “M.D. cezasını çeksin istiyoruz. Diğer 2 kişinin nerede olduğunu bilmiyoruz. Bu adamlar M.D.’nin arkadaşlarıdır. Gözaltına alındıktan sonra 3 defa karakola gittik, M.D. ve diğer 2 kişinin durumunu sorduk. Karakol bize tutuklu olmadığını söyledi. ‘Bir gün gözaltına alındı ardından serbest bırakıldı’ dediler. Bunun cezası bir gün gözaltında olmak mıdır? Elimden geleni yapacağım, şikayetimden vazgeçmem. Ne yapacağımızı bilmiyoruz, her taraftan baskıya uğruyoruz. Olan benim kızıma oldu.”

http://ozgurdenizli.com/kadina-degil-cinsel-saldirida-bulunan-erkege-koruma-karari-verildi/

‘Kızımı öldürmesinler’

M.D.’nin ifadesinde kendisine yöneltilen suçlamaları reddettiğini dile getiren Süleyman S., “Duyduğumuza göre, DNA testi yapılmış; ama sonucu daha çıkmamış. Kızımın psikolojik ve diğer sorunlarına ilişkin raporunu almadık. Çünkü nasıl alınır bilmiyoruz. Diğer 2 kişinin peşine düşmüşüz, bulmak istiyoruz. Ama asıl sorumlu bile tutuklanmadı. Hukuk bizim sorunumuza çözüm bulmadığı için de aile büyükleri bir araya gelerek kendi yöntemleriyle bu işi halletmeye çalışıyor. Annesi çok üzüldü, ağladı, kızımı öldürmesinler diye. Biz de ağabeyiyle birlikte alıp karakola götürdük. Karakol oradan sığınmaevine gönderdi. Tecavüz eden dışarıda, kızım hamile ve bir sığınmaevinde kalıyor. Gerçekten ne yapacağımızı, kime gideceğimizi bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yeni Yaşam, MA (Ayşe Sürme-Ruken Demir)

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…