Aydınlılar JES’lere baş kaldırdı

Her geçen gün Aydın’da sayıları artan, çevreye ve insan sağlığına zarar verdiği iddia edilen jeotermal enerji santrallerine (JES) karşı Aydınlılar yürüyüş ve miting gerçekleştirdi. 80 günden bu yana Efeler’in Kızılcaköy Mahallesi’nde JES’lere karşı nöbet tutan vatandaşları temsilen açıklamayı yapan Kızılcaköylü Gülten Şimşek, “Yeni JES’lerin kurulmasına izin verilmesin” dedi.

Aydın’ın Efeler ilçesinde çevreciler tarafından JES’lere karşı yürüyüş ve miting yapıldı. JES’lerin çevreye ve doğaya verdikleri zararlara dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen etkinliğe yüzlerce vatandaş katıldı. Efelerli çevreci vatandaşları CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, CHP İl Başkanı Ali Çankır, CHP Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin, çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çevre ilçelerden katılan vatandaşlar yalnız bırakmadı.

 JES KARŞITI SLOGANLAR ATTILAR
Aydın Büyükşehir Belediyesi önünden başlayan yürüyüşün ardından çevreci kalabalık, İstiklal Caddesi üzerinden devam edip Atatürk Kent Meydanı’ndaki miting alanına ulaştı. Yürüyüş boyunca JES karşıtı sloganlar atan katılımcılar, JES’lerin çevreye, doğaya, tarıma ve insan sağlığına vermiş olduğu zararları belirten dövizlerle de dikkat çekmeye çalıştı. Efeler ve yöresel kıyafetli vatandaşların yanı sıra Aydın’ın önemli tarım ürünlerini yanlarında getirerek yürüyüş ve mitinge katılan bazı vatandaşlar ise renkli görüntülere sahne oldu. Gerçekleşen yürüyüş ve miting sırasında Aydın Emniyet Müdürlüğü tarafından yoğun güvenlik önlemi alınırken, vatandaşlar miting alanına üst aramasından sonra alındı. Miting zeybek gösterileriyle başlarken ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Aydın’da JES karşıtı yürüyüş

Aydın, jeotermal santrallere karşı tarihin en büyük yürüyüşlerinden birine sahne oldu. Çocuklarına; toprağı, suyu ve havası zehirlenmemiş bir şehir bırakmak isteyen vatandaşlar “Zehirlenmek istemiyoruz” diyerek Atatürk Kent Meydanı’na yürüdü.

Yürüyüşe çevre örgütleri, meslek kuruluşları, siyasi partiler ve Aydın barosu da katıldı. Aydınlılar, jeotermal santral yapımına engel olmaya çalışan Kızılcaköylülere destek verdi.Kente içme suyu sağlayan İkizdere baraj havzasına yapılmak istenen santral, bardağı taşıran son damla oldu. Kızılcaköylüler ve Aydınlılar, hükümetten projenin iptalini istiyor.Yetkililere Jeotermal elektrik santrallerinin başta zeytin ve incir olmak üzere, tarım ürünlerine, toprağa, suya ve havaya zehir saçmasına dur demeleri çağrısı yapıldı.Yürüyüş, Atatürk kent meydanındaki basın açıklamasıyla sona erdi. Kızılcaköylü Gülten Şimşek, yetkililere seslendi.

  “JESLER İNCİR VE ZEYTİNDE VERİM VE KALİTEYİ DÜŞÜRDÜ”
Vatandaşlar adına konuşan Gülten Şimşek, “Jeotermal santral sahiplerinin temiz ve yenilenebilir bir enerji kaynağını sırf daha fazla para kazanma uğruna hoyratça kullanmaları sonucunda sokakları portakal çiçeği kokan Efeler ilçemizi ve dağları kekik kokan köylerimizi, jeotermal akışkanın doğaya bırakılması ve zararlı gazların da atmosfere salınması nedeniyle çürük yumurta kokusu kaplamıştır. Göğe salınan buhar karbondioksit, hidrojensülfür ve diğer gazlar ile derelere salınan akışkan incir ve zeytinde verim ve kaliteyi düşürmüştür. Berrak akan derelerimizde yüzen balıklar, ağaçlarda tüneyen kuşlar ölmeye, zeytin, incir ve diğer meyve ağaçları kurumaya başlamıştır. Buna dur diyecek, önlem alacak, zararı önleyecek bir yetkili görünmemektedir” dedi.

“YENİ JES’LERİN KURULMASINA İZİN VERİLMESİN”
Jeotermal akışkanın hoyratça kullanılmasından kaynaklanan sağlık sorunları yaşamak istemediklerini dile getiren Şimşek, “Efeler ve Aydın halkı olarak yetkililerden talebimiz, yerli ve yenilenebilir enerji kaynağımızın para hırsına kurban edilmemesidir. Kaynağımızın hoyratça kullanılması nedeniyle çevre kirliliği yaratmasının önüne geçilmesi, insan sağlığının, doğanın, toprağın, incir ve zeytin ağaçlarının korunmasıdır. Haklı ve yasal taleplerimizin yerine getirilmesini, geri dönülmeyecek zararlara ve doğal yıkıma sebep verilmemesi için, yeni sondaj kuyularının açılmasına, yeni jeotermal elektrik santrali kurulmasına izin verilmemesini talep ediyoruz” diye konuştu.

 “BU ZEHİR KUYULARI AYDIN’I ZEHİRLİYOR”
JES’lerin yapılmasına karşı çıkmak için bu yürüyüş ve mitingi gerçekleştirdiklerini belirten Kızılcaköylü Avukat Akın Yakan, “Çiftlik Alanı içinde yapılması planlanan jeotermal tesis Aydın’ın Mimar Sinan Mahallesi’ne kuş uçumu bin 500 metre civarında yakınlıkta. Yerleşim yerlerine bu kadar yakın noktalarda jeotermal tesis kurulması açıkça yasalara ve tüm ulusal, uluslararası normlara aykırıdır. Birinci sınıf tarım alanı olan zeytin ve incir bahçelerinin içine hiçbir şekilde jeotermal santral yapılamaz. Zeytinciliğin korunması hakkındaki kanun buna bağlı yönetmenliklerin ve maddelerin de zeytinlik alanda merkezden 3 kilometre bir yarıçaplı daire içerisinde herhangi bir sanayi kuruluşunun herhangi bir fabrikanın, herhangi bir tesisin kurulması kesinlikle yasaya aykırı. Bugüne kadar iptal edilen ÇED dosyalarının hepsinin altında bunlar yatıyor. Sulama alanlarının içerisinde santral yapamazsınız. Şu anda santral yapılması planlanan alan, İkizdere Barajı’nın hemen altında. Tüm yer altı sularını, İkizdere Barajı’nı doğrudan doğruya kirletme riski var. Bu zehir kuyularıyla Aydın’ın tarımı, toprağı, havası ve iklimi insanı zehirlenmek isteniyor. Jeotermal santraller şirketler tarafından vahşice işletiliyor. Reenjeksiyon yapılmaması nedeniyle doğanın hızla kirlenmesinden dolayı itirazımız var” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak :Sesgazetesi

İlginizi çekebilir