Avustralya’nın iki eyaleti tarafından uygulamaya konulan tek kullanımlık hafif plastik poşet kullanımını yasağı bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Yasağı, ihlal edenler ise para cezası uygulanacak.

Queensland ve Batı Avustralya eyaletleri tarafından uygulanan yasak, Yeni Güney Galler eyaleti hariç, ülkedeki tüm eyaletler ve bölgelerde yürürlüğe girdi. Yasakla birlikte perakendeciler artık müşterilerine 35 mikrondan az veya 035.0 milimetre kalınlığından ince, plastik alışveriş poşetleri veremeyecekler. Queensland eyaleti, bu plastik poşetleri kullanan dükkanlara, 4 bin 600 dolar para cezası uygulayacak.

Ülkenin önde gelen iki büyük süper market zincirleri bugün itibariyle yasağı uygulamaya başladı.

Avustralya’da, plastik poşet kullanımı, çok yüksek seviyelere ulaşmıştı. Avustralyalı çevre örgütü ‘Clean Up Australia’ verilerine göre, Avustralyalılar dakikada yaklaşık 7 bin 250 plastik poşet kullanıyorlar. Hükümetin verilerine göre ise Queensland’a yılda bir milyar alışveriş poşeti dağıtıldı. Clean Up Australia Direktörü Terrie-Ann Johnson, yaptığı açıklamada, yasağın ‘büyük bir etkisi’ olacağını söyledi. Johnson, “Avustralyalı perakendeciler tarafından her yıl yaklaşık 5 milyar plastik torba dağıtılıyor. Bu oranlar büyük ölçüde azalacak” ifadelerini kullandı.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…