Avrupa’dan gelen heyet Leyla Güven’i ziyaret etti

Yerel seçimleri izlemek üzere bölgede bulunan Avrupalı bir heyet, 143 gündür açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ile HDP il binasında süresiz dönüşümsüz eylemde olan milletvekillerine dayanışma ziyaretinde bulundu.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) daveti üzerine bölge illerinde seçimi izlemek üzere gelen Almanya Yeşiller Partisi Federal milletvekilleri, Sol Parti Hamburg Grubu ve gençlik örgütleri, İsveç Sosyal Demokrat Parti milletvekilleri, İtalya AVK Derneği üyeleri ve COBAS sendikası üyeleri, İngiltere Dostluk Grubu üyeleri, Fransa Sol Parti üyeleri ve Brötanya Kürt Dostluk Derneği üyeleri, Norveç Dayanışma Grubu üyeleri, Kızıl Parti üye ve yöneticileri, İsveç Sol Parti Başkanı, milletvekilleri ve Zürih Delegasyonu üyeleri, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevinde olan eylemcileri ziyaret etti.

Heyet, ilk olarak HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç’ın partinin il binasında sürdürdüğü eylemi ziyaret etti. HDP Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüsü Feleknas Uca’nın da eşlik ettiği ziyarette, açlık grevinde olan vekiller, heyet tarafından uzun süre alkışlandı.

‘ADALETSİZLİĞİN OLDUĞU HER YERDE DİRENİŞ OLMALI’

Eylemlerinin Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde İmralı Adası’nda sürdürülen tecride karşı başlatıldığını dile getiren Temel, “Hukuksuzluk ve adaletsizliğin olduğu her yerde direniş olmalıdır. İmralı’da Kürt liderine karşı hiçbir kanun uygulanmıyor. Sayın Öcalan tecrit altında tutuluyor. Bu tecrit, Türkiye ve dünyadaki bütün demokrasi güçleri açısından ciddi bir sorun” dedi.

Cezaevlerinde 7 bini aşkın tutuklunun açlık grevinde olduğunu vurgulayan Temel, tek taleplerinin Öcalan’ın ailesi ve avukatlarıyla görüşme sağlayabilmesi olduğunu söyledi.

‘AVRUPA KONSEYİ’NİN SESSİZLİĞİ DE DİKKAT ÇEKİYOR’

Heyetten beklentilerinin olduğunu ifade eden Temel, “Devlet her yerde devlettir ve kendi çıkarlarını savunur. Ziyaret çok önemli ama sesimizi uluslararası alanda duyurabilirler. Türkiye’de bütün insanlık değerleri altına alınmış durumda. Muhalif kesimlerin bir bütün olarak Erdoğan’ın baskısı altında olması görülmüyor. Türkiye’ye bu konuda baskı uygulayabilecek CPT ve Avrupa Konseyi’nin sessizliği de dikkat çekiyor” diye belirtti.

LEYLA GÜVEN’E ZİYARET

Açlık grevlerine dayanışma mesajları veren heyet, milletvekilleriyle toplu fotoğraf çekti. Heyet daha sonra 143 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven’i ziyaret etti. (Kaynak: Mezopotamya Ajansı)

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir