OHAL Komisyonu’nun şimdiye kadar 40 bin dosyayı incelediği, bunlardan 37 bin 300’ünü reddettiği açıklanmıştı.

Avrupa Konseyi yetkilileri ve Olağanüstü Hal Uygulaması (OHAL) Araştırma Komisyonu yönetimi, bu ay sonu, darbe girişiminin ardından Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işinden atılanların durumunu görüşmek üzere Strasbourg’da bir araya gelecek.

Euronews’in haberine göre, bu görüşmede Avrupa Konseyi yetkilileri OHAL Komisyonu’nun işleyiş tarzı ile ilgili endişelerini dile getirecek.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatlarıyla ilgili olarak OHAL Komisyonu yetkililerine bilgi verilmesi beklenen görüşmelerde, KHK ile haksız yere işinden atılan kişilerin mağduriyetinin giderilmesi için alınması gereken önlemler de ayrıntılı bir şekilde masaya yatırılacak.

Avrupa Konseyi yetkilileri, geçen ay, Ankara’da, Adalet Bakanlığı, Olağanüstü Hal Uygulaması Araştırma Komisyonu ve Yargıtay temsilcileri ile ayrı ayrı bir araya gelmiş ve adil yargılama ve bu görüşmelerde işten çıkarmalar konusu öncelikle ele alınmıştı.

Avrupa Konseyi yetkilileri, bu görüşmelerde, duruşma öncesi tutukluluk koşullarıyla ilgili endişelerini dile getirerek, savcıların ve ceza mahkemelerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatlarını daha iyi uygulaması için Türkiye’ye tavsiyede bulunmuştu.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve AİHM içtihatları çerçevesinde ifade özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, toplanma ve dernek kurma özgürlüğü konularının ele alındığı bu toplantıda Avrupa Konseyi heyeti, Türkiye’de “yargılama öncesi tutukluluğun uzatılmasıyla ilgili endişelerini” ifade ederek, “Türk Ceza Kanunu’nda da yer alan diğer alternatif önlemlerin uygulanmasının önemine” değinmişti.

40 BİN DOSYADAN 37 BİN 300’Ü REDDEDİLDİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hukuk danışmanlarından AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, geçen hafta yaptığı açıklamada, OHAL Komisyonun’nun şimdiye dek 40 bin dosyayı incelediğini, bunlardan 37 bin 300’ünü reddettiğini söylemişti.

Darbe girişiminin ardından 20 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL kapsamında çok sayıda KHK çıkarılmıştı. KHK’lara itirazda bulunmak isteyenlere OHAL Komisyonu adres gösterilmişti. Komisyon 23 Ocak 2017’de kurulmuş, ilk kararlarını 11 ay sonra vermeye başlamıştı.

Afyonkarahisar’da HAK-İŞ Konfederasyonu’nun toplantısına katılan Özkaya, OHAL Komisyonu’yla ilgili de şunları dile getirmişti: “685 sayılı KHK’yla OHAL Komisyonu kurulmuştu. Bu komisyona bugün itibariyle 131 bin 922 müracaat olmuş. Bunun 125 bini memur; kamu görevinden ihraç. Diğerleri de rütbe almanın iptali. Bir kısmı da işyeri iptali, dernek, gazete ve vakıf gibi kapatma kararları… 125 bin dosyanın 40 bini sonuçlanmış durumda. Bu da 30 Ekim tarihi itibariyledir. 40 bin dosyanın 2 bin 700’ünden kabul kararı çıktı ve bu kişiler kamu görevine geri döndüler. 37 bin 300 müracaat da reddedilmiş durumda. Geriye henüz 85 bin dosya var. Bir yıl içerisinde geri kalanların sonuçlanması en büyük arzumuz.”

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…