Avesta Yayınları’ndan çıkan Chris Kutschera’nın Kürt Ulusal Hareketi, Abdurrahman Qasimlo’nun Kürtler ve Kürdistan ve Celîlê Celîl’in 1880 Kürt Ayaklanması Şeyh Ubeydullah Nehri kitapları yasaklandı.

Çukurca Sulh ve Ceza Hakimliği, Avesta Yayınları tarafından basılan üç kitabını yasakladı.

Kararda “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu kapsamında kalabileceği değerlendirmesi ile ileride telafisi mümkün olmayacak zararlar meydana gelebileceğinden basımı, çoğaltılması, dağıtım ve satışının yasaklanması, mevcut kopyalarının toplatılmasına karar verildiği” ifade edildi.

Yasaklanan kitaplar şöyle:

* Kürt Ulusal Hareketi, Chris Kutschera, Fransızcadan Çeviren: Fikret Başkaya, 2001

* Kürtler ve Kürdistan, Abdurrahman Qasimlo, İngilizceden Çeviren: İbrahim Bingöl, 2009

* 1880 Kürt Ayaklanması Şeyh Ubeydullah Nehri, Celîlê Celîl, Rusçadan Çeviren: Yaşar Abdülselamoğlu, 2014

Daha önce de yasaklanmış, deposu yakılmıştı

Türkiye’de 23 yıldır Kürtçe kitap yayınlayan ve şimdiye kadar yayınladığı Kürtçe-Türkçe kitap sayısı 600’ü aşan Avesta Yayınları’nın çıkardığı dokuz kitap 14 Mayıs 2018’de İdil Sulh Hakimliği tarafından yasaklanmış ve toplatma kararı verilmişti.

Toplatma kararı verilen ve birçoğu doktora tezleri içeren kitaplar şunlardı:

Kan, İnançlar ve Oy Pusulaları, Cesur Adamların Ülkesine Yolculuk, Tasavvur mu Gerçek mi?, Mahabad Kürt Cumhuriyeti Büyük Güçlerin Politikasında Kürtler 1941-1947, Mağdur Diasporadan Sınırötesi Vatandaşlığa mı?, Ülkemde Bir Yabancı, Çaldıran Savaşı’nda Osmanlılar Safeviler ve Kürtler, Tanrı ve Şeyh Adi Kusursuzdur: Yezidi Tarihinden Kutsal Şiirler ve Dinsel Anlatılar, Kürdistan Bayrağının Altında ve Irak’ta Soykırım.

Kürt Araştırmaları Merkezi tarafından hazırlanan ve Avesta Yayınları’ndan çıkan “Kürdistan Tarihi” kitabı da 26 Temmuz 2018’de Ayvalık Sulh Ceza Hakimliği tarafından yasaklanmıştı.

Asvesta Yayınevinin Diyarbakır Sur’daki deposu da 10 Haziran 2016’da yakılmıştı.

Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…