AÜ akademisyenleri: “Yaşanan cinsel saldırıya ilişkin soruşturma sürecini yakından takip ediyoruz”

Ankara Üniversitesi Cinsel Taciz ve Cinsel Saldırıya Karşı Destek Birimi temsilcileri, Veterinerlik Fakültesi’nde öğretim görevlisi olan H.B’nin bir kadın veteriner hekimi cinsel saldırıya maruz bırakmasına ilişkin basın açıklaması yaptı

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde öğretim görevlisi olan Hasan Bilgili, kendisine ait klinikte çalışan bir kadın veteriner hekimi tecavüze maruz bırakmıştı. Olayın ardından Bilgili hakkında daha öncesinde de tecavüz suçlamasıyla soruşturmalar açıldığı fakat bu soruşturmaların takipsizlikle sonuçlandığı ortaya çıkmıştı. Açılan soruşturmaların bu şekilde sonuçlanmasının bir nedeninin de Bilgili’nin, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’e yakınlığı olduğu söylentileri de bulunuyor.

Bugün, Ankara Üniversitesi Cinsel Tacize ve Cinsel Saldırıya Karşı Destek (CTS) Birimi temsilcisi akademisyenler için Dışkapı Kampüsü’nde bir araya geldi. Açıklamaya üniversiteliler de katıldı. Güvenlik görevlileri kampüse Anadolu Ajansı dışındaki basın kuruluşlarının girmesini engelledi.

Basın açıklamasını CTS adına Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gülriz Uygur okudu. Uygur, “Özellikle hiyerarşik bakımdan üstün olan kişiden, örneğin akademisyenden öğrencisine, öğretim elemanına ya da yanında çalışan birine yapılan cinsel taciz ve saldırıyla mücadele etmek hiç kolay değildir. Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi H.B. tarafından gerçekleştirildiği öne sürülen bu olay da yaşanan zorluğa işaret etmektedir” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

Yaşanılan bu zorluk taciz ve tecavüzle mücadele edilmemesi, onların kabullenilmemesi anlamına gelmemektedir. Aksine karşımıza çıkan bu olay hiyerarşik ilişkiler içerisinde gerçekleşen tecavüz ve tacizin saklandığı, üzerinin örtüldüğü, şikayetçi olanların da dışlandığı ortamında dönüşmesi gerekliliğini de önümüze koymaktadır. Olayların bu noktaya gelmesini önlemenin başlıca yolu çalışanların ve öğrencilerin karşılaştıkları cinsel taciz ve saldırı durumlarını şikayet etmeye teşvik edilmeleri ve bu şikayeti önlemeye çalışanların da taciz ve saldırı ağının bir parçası olarak muamele görüp cezalandırılmalarının sağlanmasıdır. Kuşkusuz her suç gibi bu tür olayları bütünüyle ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ancak yaşanan olayların üzerine gidilerek, tüm boyutlarıyla açığa çıkarılmalarını sağlamak, önleyici olduğu kadar da dönüştürücü bir etkiye sahiptir.

Bu noktada idari ve hukuki süreçlerin işletilmesi son derece önemlidir. Ankara Üniversitesi CTS olarak bu mücadeleyi etkin kılmak için hareket ettiğimizi, akademik kültürü değiştirmek için sürekli bilgilendirme çalışması yaptığımızı belirtir; karşılaştığımız vahim olayla ilgili olarak da harekete geçeceğimizi ve üniversitenin soruşturma sürecini yakından takip edip, yargılama sürecinde de şiddete uğrayan arkadaşımızın yanında yer alacağımızı beyan ederiz.

Kaynak: Sendika.Org/ Ankara

İlginizi çekebilir