Ankara Tabip Odası (ATO) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi cezaevlerindeki sağlık hakkı ihlal raporunu kamuoyuyla paylaştı. İHD Ankara Şubesi’nde 12 Eylül Çarşamba günü düzenlenen basın toplantısına Ankara Tabip Odası adına Genel Sekreter Dr. Ali Karakoç ve ATO İnsan Hakları Komisyonu üyesi Dr. Nihat Bulut katıldı.

İHD Ankara Şube adına ortak açıklamayı okuyan Nuray Çevirmen hazırladıkları raporun İç Anadolu bölgesi hapishanelerinde bulunan hasta mahpusların İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesine gönderdiği sağlık hakkı ihlalini içeren mektuplar ile ailelerin ve avukatların başvurularının incelenmesiyle oluşturulduğunu belirtti.

Cezaevlerinde yaşanan hasta hakkı ihlallerinin en önemli sebeplerinden birinin hasta mahpusların tedaviye erişimlerinin önündeki engeller olduğunu belirten Çevirmen “Bu durumun en temel nedenlerinden biri cezaevinde kalan tutuklu ve hükümlü sayısının yüksek olmasıdır” dedi.

Türkiye genelinde 400’ün üzerinde ağır hasta olmak üzere yine tespit edilebilen 1154 hasta mahpus bulunduğuna dikkat çeken Çevirmen Sağlık Bakanlığı’nı, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunu  acilen inisiyatif almaya, hasta mahpusların durumlarını incelemeye, çözüm üretmeye ve iyileştirici düzenlemeler yapmaya davet etti.

Basın açıklamasının ardından söz alan ATO Genel Sekreteri Dr. Ali Karakoç ise, hasta tutukluların durumlarının her geçen gün kötüye gittiğine dikkat çekerek, en son Ankara Numune Hastanesi’nde yaşamını yitiren Koçer Özdal’ın son ana kadar kelepçeli olmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. ATO İnsan Hakları Komisyonu’na sağlık hizmetine ulaşmada, sağlık hizmeti alınması esnasında ciddi hak ihlalleri yaşandığı ve tedavilerin aksadığına yönelik başvurular geldiğini belirten Karakoç, hasta tutukluların durumlarının bir an önce iyileştirilmesini istedi.

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.

Kaynak: ato.org.tr
  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…