‘Atık kağıt işçilerinin ölümündeki en büyük ihmal, insanları bir barakada 10-15 kişi yaşamaya ve çalışmaya mahkum eden zihniyet’

Geri Dönüşüm İşçileri Derneği, atık kağıt işçilerinin ölümündeki en büyük ihmalin, insanları bir barakada 10-15 kişi yaşamaya ve çalışmaya mahkum eden zihniyet olduğunu belirtti.

Geri Dönüşüm İşçileri Derneği, Ankara İskitler’de 5 Afgan atık kağıt işçisinin yaşamını yitirmesine dair bir açıklama yaptı.

5 Afgan atık kağıt işçisinin feci şekilde yanarak can verdiğini hatırlatan dernek, “İhmal var mıdır ortaya çıkacaktır ya da başka bir durum var mı araştırılacaktır. Fakat en büyük ihmal, insanları bir barakada 10-15 kişi yaşamaya ve çalışmaya mahkum eden zihniyettir” dedi.

Atık kağıt işçilerinin insanlık onuruna yakışmayacak şekilde yaşadığını ve çalıştığını ifade eden dernek, Ankara Büyükşehir ve Altındağ belediyelerine yaptıkları başvurulardan sonuç alamadıklarını, üstüne ceza ve çeşitli baskılarla çözümsüzlüğün dayatıldığını kaydetti.

Ne var ediliyorlar ne yok, ölümleri bile sahipsiz

İskitler’de atık kağıt işçilerinin hem barınma hem çalışma alanı haline gelen çok sayıda metruk bina var. 5 işçinin öldüğü yangın da göz göre göre gelen iş cinayetlerinden birisi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Geldiğimiz noktada 5 Afgan göçmen kağıt toplayıcısı, kimliksiz ve sahipsiz şekilde Ankara’nın tam göbeğinde yanarak can veridi. Hiçbir şey, 2019 senesinde insanları Türkiye’nin başkentinde hayvanların dahi yaşayamayacağı barakalarda yaşamaya mahkum etmemelidir.

“Yıllardır sesleniyoruz, yıllardır haykırıyoruz; görünmez insanları görün diye. Her gün kentlerimizin atıklarını toplayarak hem ekonomiye hem ekolojiye katkı sunuyorlar ve kimseye muhtaç olmadan hayata tutunuyorlar. Yerel yönetimlere ve devlete tek bir kuruş yük olmuyorlar, üzerine bir de her gün kentlerimizi çöp dağları olmaktan kurtarıyorlar. Daha ne yapsınlar? Ama bu yaptıklarının karşılığı ölüm ve yok sayılmak olmamalı.”

Kaynak: ARTI GERÇEK

İlginizi çekebilir