Ateşkesin garantörleri ABD ve Rusya’ya çağrı: Til Temir’deki Asuri ve Süryanilerin hayatı tehlikede

Suriye Demokratik Güçleri ve Süryani Askeri Meclisi yaptıkları ortak açıklamada ‘Türkiye; Rusya ve ABD ile vardığı anlaşmalara rağmen saldırılarını sürdürmektedir’ dedi.

Suriye Demokratik Güçleri (QSD), Süryani Askeri Meclisi ve Süryani Bet Nehren Kadın Savunma Güçleri, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve TSK’ye bağlı silahlı cihatçı güçlerin Kuzey Suriye’ye yönelik saldırılarına ilişkin ortak açıklama yaptı.

Açıklamada güneydeki Til Temir’de yaşayan Asuri ve Süryanilerin hayatlarının tehlikede olduğunu belirtildi.

Hawar Haber Ajansı (ANHA)’nın aktardığına göre, QSD Sözcüsü Kino Gibrael’in de katıldığı toplantıda Süryani Askeri Meclisi Sözcüsü Ebjer Yaqub şunları söyledi:

“Yüzlerce sivil hedef alındı. Onlarcası katledildi, yüzlercesi de yaralandı. Saldırılar bölgenin altyapısına da büyük zararlar verdi. Türkiye; Rusya ve ABD ile vardığı anlaşmalara ve QSD’nin ateşkese uymasına rağmen saldırılarını sürdürmektedir. Türk devletinin amacı Asuri ve Süryanileri soykırımdan geçirmektir. Uluslararası toplum, Rusya ve ABD halklara dönük bu saldırılara karşı üzerlerine düşen görevi yerine getirmelidir”.

Süryani Bet Nehren Kadın Savunma Güçleri Sözcüsü Nişa Gewriye ise şöyle konuştu:

“Türk devleti Asuri ve Süryani kadınlara ve halka yönelik soykırım politikaları yürütüyor. Osmanlıların 1915’te gerçekleştirdiği Seyfo katliamını unutmadık. Bu katliamda bir buçuk milyondan fazla Ermeni katledilmişti. Türk devleti bugün yine katliamlar gerçekleştirmek istiyor.”

QSD Genel Komutanı Mazlum Kobane de Asuriler ve Süryanilere dönük saldırılara değinerek ABD’yi Türkiye ile imzaladıkları ateşkes uyarınca sorumluluklarını yerine getirmeye çağırmıştı.

Kaynak: ARTI GERÇEK

İlginizi çekebilir