Aşk, cesaret, değişim ve yuvanın hikayesi: Roma

Oscar’ın en güçlü adayları arasında gösterilen ‘Roma’ melankolik, hüzünlü, eğlenceli ve direniş sahneleriyle Meksika’nın yakın tarihini bir çocukluk hikayesiyle anlatıyor.

Sinema salonlarında bu hafta 2’si yerli 6 film vizyona girdi. ‘Roma’ Ukkrayna’nın Oscar adayı ‘Donbass’ ve ‘Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde’ haftanın öne çıkan yapımları oluyor.

ROMA

Pedro Almodovar’ın yere göğe sığdıramadığı, Venedik’te Altın Aslan ödülüne layık görülen, TIME’nin en iyi 10 filmi listesinde zirvede yer alan, New York Eleştirmenler Birliği’nin ödüllendirdiği, Oscar’ın en güçlü adayları arasında gösterilen “Roma” bu hafta Türkiye’de vizyonda. Meksika’nın Roma muhitinde Melankolik, hüzünlü, eğlenceli, ölümlü, eylemli, denizli, güneşli bir çocukluk hikayesi üzerinden ülkenin yakın tarihine tanıklık edeceksiniz. Alfonso Cuarón’un çocukluğunu beraber geçirdiği kadınlardan ilham aldığı filminde Yalitza Aparicio, Marina de Tavira ve Diego Cortina Autrey başrolde.nceli ve direniş sahneleriyle Meksika’nın yakın tarihini bir çocukluk hikayesiyle anlatıyor.

 

AŞK BU MU?

Çocukluğundan beri hırsızlık yapan Umut, dünyanın zorluklarıyla çok da haşır neşir olmamış Gülüm’ün de kalbini çalar. Biraz hüzünlü, biraz komik, mutlaka aşkın başrolde olduğu bir film. Filmin yönetmeni Ömer Uğur. Baş rollerde Afra Saraçoğlu ve Kubilay Aka var.

 

ÖRÜMCEK-ADAM: ÖRÜMCEK EVRENİNDE

Brooklyn’nin arka sokaklarından gelen Miles Morales Peter Parker ve diğer birçok “alternatif” Spider-Man ile birlikte dünyanı kurtarma işine giriyor. Bu boyutun adamı Morales ve başka bir boyuttan gelen Peter Parker ve türevlerinin macerasının yönetmen koltuğunu Peter Ramsey, Bob Persichetti ve Rodney Rothman paylaşıyor.

 

BANA BİR SOYGUN YAZ 2

Şafak Sezer 2012’deki ilk filmden 6 yıl sonra yanına yine Çetin Altay’ı alarak yeni macerada başrolde yer aldı. Kıbrıs’taki bir kumarhaneyi soymaya kalkan ekibin macerasını Murat Toktamışoğlu yönetiyor.

 

DONBASS

Ukrayna’nın 2019 Oscar adayı, Cannes’te Belirli Bir Bakış Bölümü’nde en iyi yönetmen ödülünü alan, Sergey Loznitsa imzalı film Doğu Ukrayna’nın Donbass bölgesinde yaşanan savaşı konu ediniyor. Ülkenin soğuğunun bazı kimselerin ruhuna da yansıdğı, tavizsiz hükümet ile Rus yanlılarının çatışmasını, yüzleri yine de gülebilen insanlarla, yolsuzluk, soygun ve ölümlerin fonunda beyazperdeye yansılıtıyor. Bir yönetmen, kendi topraklarının gerçeğini anlattığında evrensel olabiliyor. Valeriu Andriuta, Georgiy Deliev, Boris Kamorzin, Sergey Kolesov, Sergey Russkin, Natalya Buzko filmin oyuncu kadrosunda.

 

YILBAŞI SÜRPRİZİ

Tehlike altındaki kasabasını kötü niyetli bir işadamının elinden kurtarmaya çalışan Noelle isimli küçük bir kız ve arkadaşlarının maceralarını anlatan filmi Richard Elson yönetiyor. Pierce Brosnan, Robert James-Collier, Suranne Jones, Bronagh Waugh oyuncu kadrosunda.

 

Kaynak: Artı Gerçek

 

İlginizi çekebilir