Aşırı sağcılar sokağa çıktı, polis müdahale etti

Brüksel’deki AB Konseyi binasına doğru yürüyen göçmen karşıtı aşırı sağcı gruba polis gaz bombası ve TOMA ile müdahale etti.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de aşırı sağcı ve göçmen karşıtları sokağa döküldü.

Birleşmiş Milletler’in geçen hafta kabul ettiği Göç Anlaşması’nın hükümet tarafından kabul edilmesini protesto eden yaklaşık 1000 göçmen karşıtı, Avrupa Konseyi binasına doğru yürümek istedi. Polis aşırı sağcılara gaz bombası ve TOMA ile müdahale etti.

Milliyetçi ve aşırı sağcı Flaman derneklerinin “Marakeş’e karşı  yürüyüş” çağrısıyla AB kurumlarının bulunduğu Schuman Meydanı’nda bin civarında  kişi toplandı.

Başbakan Charles Michel’i istifaya çağıran, hükümet ve göç karşıtı sloganlar atan grup, Flaman bayrakları taşıdı.

Çevreye ses bombaları fırlatılan ve meşaleler yakılan protestolarda, Belçika’da aşırı sağcı ve ırkçı politikalarıyla tanınan Flaman Menfaati (Vlaams  Belang) partisinin liderlerinden Filip Dewinter de konuşma yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Küresel ölçekte göçün daha iyi örgütlenmesini hedefleyen BM Göçmen Anlaşması geçen hafta Fas’ta düzenlenen zirvede kabul etmişti. Anlaşmayı 160’ı aşkın BM üyesi devlet onaylamıştı.

ANTİ-FAŞİSLER DE EYLEM YAPTI: FAŞİSTLER DIŞARI

Belçika’da faaliyet gösteren çok sayıda sivil toplum  kuruluşu ve derneğin sosyal medya üzerinden yaptığı çağrı üzerine yüzlerce kişi  öğle saatlerinde Brüksel’in merkezi yakınında bulunan Rue du Congres Caddesi’nde  buluştu.

Göstericiler, Belçika’nın Küresel Göç Sözleşmesi’ni imzalamasına  destek verdi. Göçmenlere destek sloganları atan göstericiler, “Faşistler dışarı”  yazılı afişler taşıdı. Buradan özellikle göçmenlerin yoğun bulunduğu Maximilien Park’a yürüyüş düzenledi.

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir