Özgür Denizli

‘Asıl manipülasyonu Adil Seçim Platformu yaptı’

Adil Seçim Platformu’nun seçim günü ve gecesi karşılaştığı sorunları Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği Başkanı Mehmet Şafak Sarı ARTI GERÇEK için değerlendirdi. Rıfat DOĞAN’ın haberini okurlarımızla paylaşıyoruz.

AA’ya alternatif gösterilen, CHP, HDP, İYİ Parti, Saadet Partisi gibi partilerin yanı sıra 20’yi aşkın kurumun oluşturduğu Adil Seçim Platformu seçim gecesi çöktü. Seçim yasaklarının kalktığı 18.45’ten 21.00’e kadar sonuçlarla ilgili tek bir veriyi açıklayamayan ASP, bir saat sonra “AA manipülasyonuna inanmayın, seçimler ikinci tura kaldı” açıklaması yaptı. Oysa bu açıklama yapıldığında sonuçların sadece yüzde 5’i sisteme yüklenmişti. ASP’nin neden çöktüğü, neden çalışmadığı ve nasıl bir sorunla karşılaştığına ilişkin şuana kadar doyurucu bir açıklama yapılmadı.

ASP uygulamasını kullanan ve seçim günü Üsküdar’da bir okulda sandık görevlisi olan Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği Başkanı Mehmet Şafak Sarı, Artı Gerçek’e konuştu. “AA manipülasyonuna inanmayın” açıklaması yapan ASP’nin sonuçları doğru düzgün açıklamayarak aslında manipülasyon yaptığını belirten Sarı, “ASP ile 2 saat boyunca tutanak yollayamadım. Bu sorunla ilgili çağrı merkezini aradım ancak kimseye ulaşamadım, geri dönüş de olmadı” dedi. Sarı, ASP’den sorumlu CHP’li Onursal Adıgüzel’in “700 bin gönüllümüzden tutanak aldık, CHP veri tabanında sorun olmadı” açıklamasına karşılık olarak “Sorun olmadıysa bu veriler neden ASP’ye yüklenmedi?” sorusunu yöneltti ve bunun gibi cevap bekleyen birçok sorunun olduğunu söyledi.

Sarı, uygulamayla ilgili yaşanan sorunlara ilişkin sorularımıza şu yanıtları verdi:

Adil Seçim Platformu’nda (ASP) o gece tam olarak ne yaşandı? Altyapısı hazır değil miydi?

Bu uygulamadan sorumlu CHP’li Onursal Adıgüzel seçimlerden bir hafta önce “Her şey hazır, YSK bile sonuçları bizden öğrenecek. Hatta yapay zekayı kullanacağız” dedi. Çok sayıda sol, demokratik kitle örgütü vardı. Seçimlere de kısa bir süre kalmış, “Tamam bunlar sistemi oturtmuş ve sıkıntı yok” diye düşündük. Ancak bundan önce 16 Nisan Referandumu’nda da aynı sıkıntıyı Erdal Aksünger’in başında olduğu başka bir uygulamada da yaşadık. Yani referandum gecesi buna benzer büyük bir fiyasko yaşandı. ASP aplikasyonu seçimlere 2-3 hafta kala oluşturuldu. Ben öyle hatırlıyorum çünkü duyurusu o günlerde yapılmıştı.

TEST YAPILMADI

Testleri bu kadar kısa sürede yapıldı mı?

Testlerinin yapıldığı yönünde de bir açıklama yapılmıştı. Bu kadar kurum, afilli açıklamalar var. Güvendiğimiz kurum ve kişiler de vardı. Sorgulama ihtiyacı duymadım. Biz de dahil olduk. Ancak o kadar kısa bir süre vardı ki bu uygulamayı test etme zamanı olmadığını biliyorduk.

TUTANAĞI 2 SAAT BOYUNCA GÖNDEREMEDİM

Seçim günü nasıl bir sorunla karşılaştın?

Seçim günü Üsküdar’da bir okulda sandık görevlisiydim. Sayımlar bitti. Islak imzalı tutanaklarımı aldım. Gün içerisinde ASP’den bir tane motivasyon, diğeri de akşama doğru olmak üzere seçim bitmek üzereyken sayımlara ilişkin iki mesaj geldi. 18.30 gibi tutanağın fotoğrafını çekerek ASP uygulamasıyla göndermeye çalıştım ancak 20.30’a kadar gönderemedim.

TUTANAĞI GÖNDERMEDİĞİ GİBİ KAYIT DA ETMİYORDU

2 saat boyunca bir tutanak gitmedi yani…

Evet, 2 saat boyunca tutanak gönderemedim. Yarım saat aralıklarla göndermeye çalıştım ancak yollayamadım. Uygulama çok basit düşünülmüş, orada sıkıntı yok herkes kullanabiliyordu. Ama tutanağı çekiyorsun göndermiyor bunun yanında sisteme de kayıt etmiyordu ve ara yüzde de tutmuyordu. Tekrar tekrar ıslak imzalı tutanağı bulup çekmek zorunda kalıyordum.

ARADIM AÇMADILAR GERİ DE DÖNMEDİLER

Sorun yaşadığında çağrı merkezini aramadın mı?

Tutanağı giremeyince ASP uygulamasındaki telefonları aradım, ancak hiçbirine ulaşamadım ve dönüş alamadım. Arıyorum arıyorum sürekli meşguldü. Sonrasında da dönerler diye bekledim ancak dönmediler.

BENİM OKULUMDA SADECE İKİ CHP’LİDE APLİKASYON VARDI

ASP’deki genel sorun tutanak yollayamamaktın mı kaynaklandı?

Aplikasyonda genel olarak bir sıkıntı yaşandığında dair kendi okulumda çok sayıda insandan geri dönüş aldım ve koskoca okulda sadece iki CHP’li de aplikasyon uygulaması vardı. Aplikasyon duyurulamamış benim anladığım. Adıgüzel, “Tutanakları aplikasyona gelenden değil, CHP merkezine gelen veri tabanından da 700 bin gönüllümüzden aldık” dedi. Veri aldıysan nerede bu veriler? Ortada inanılmaz bir çelişki var. 700 bin kişiden gelen tutanağı hemen göstermesi lazım. Ertesi gün açıklama yapmaları ve “Verilerimiz şunlar” demeleri gerekirken, 3 gün sonra açıklama yaptılar.

HDP’LİLER DE UYGULAMAYI YÜKLEMEMİŞTİ

Platform üyesi diğer partilerde veya kurum yöneticilerinde de mi yoktu?

Benim okulumda HDP’liler de ASP’yi yüklememişti, onlar da kullanmıyordu. İYİ Parti’den de zaten kimse yoktu. Dediğim gibi koskoca okulda 20 seçim görevlisi bulunuyordu ancak benimle birlikte sadece 3 kişide uygulama vardı. Kullananlarında da tutanak gönderememe sıkıntısı yaşandığını öğrendim. Tutanakları yollamayınca bari “adilsecim.net” sitesine gireyim ve sonuçlara bakayım dedim. Ona da girdiğimizde saat 9’a kadar sonuçları göremedik. 9 gibi düşmeye başladı sonuçlar. Seçim yasaklarının kalktığı 18.45’ten saat 21.00’e kadar hiçbir sonuç göremedim. AA’ya mahkum kaldık.

BİZE İÇERİDE NE OLDUĞUNA İLİŞKİN DOYURUCU YANIT VERMEDİLER

Açıklamalara bakılırsa o saate kadar da çok az veri yüklenmiş zaten.

O saate kadar çok az veri yüklenmişti. Bırakın AA manipülasyon yapsa bile yüzde 56’sını yükledik demişti. Bu oran ASP’de yüzde 5 yüzde 10 gözüküyordu. Çünkü teknik olarak tutanak yükleyemedik. Peki içeride yani merkezde ne oldu? İçeride ne olduğuna ilişkin ne benim ne de diğer gazetecilerin sorduğu sorulara doyurucu bir yanıt geldi. ASP’ye ait twitter hesabında 22.13 saati itibariyle “Seçim ikinci tura kalmıştır” açıklaması yapıldı. Düşünün saat 9’a kadar tek veri açıklanamadı ama bir saat sonra böyle bir açıklama yapıldı. Seçim merkezlerinden birine gittim, zaten o saatte AKP’liler sokağa çıkmış, kutlama yapılıyor. Ama halen CHP İl Başkanı Kaftancıoğlu, CHP yöneticisi Tezcan bambaşka açıklama yapıyor ve “Seçim ikinci tura kaldı” diyordu. Sonra öğreniyoruz ki iş böyle açıklandığı gibi değilmiş. ASP hesabından “AA manipülasyonuna kanmayın, büyükşehirlerden veriler daha gelmedi” açıklaması da yapıldı, bunun da yalan olduğu ortaya çıktı.

ASIL MANİPÜLASYONU ASP YAPTI

Sonraki günlerde o hesaptan üç gün boyunca hiçbir açıklama yapılmadı. Yani sayımlar bitti mi? Oyların ne kadarı sağlandı? Buna dair hiçbir şey söylenmedi. Manipülasyona kanmayın dedikleri twitin kendisi meğer manipülasyonmuş. Manipülasyonu ASP yapmış.

CHP VERİ TABANINDAKİ SONUÇLAR NEDEN ASP’YE YÜKLENMEDİ?

Senin açıklamalarından anladığım Adıgüzel’in “tutanaklar geç geldi” açıklaması da yanlış bir açıklama?

Tutanaklar geç gelmiş olabilir. Bence Adıgüzel’in kendisi de manipülasyon yapıyor. Açıklamasında az önce de söylediğim gibi “CHP veri tabanında bir sorun yaşanmadı ve çalıştı” dedi. Peki çalıştıysa bu veriler ASP’ye neden yüklenmedi ya da neden verilmedi? Burada da bir yönlendirme olduğunu düşünüyorum. Soruyorum ya bu sonuçlar neden ASP uygulamasına yüklenmedi?

Bu uygulamanın tanıtımının da yeterince yapıldığını düşünmüyorum. Ne CHP bu uygulamayı tanıtabildi ne de HDP içinde bu uygulamaya ilişkin bir çalışma gördüm. Çünkü çalıştığım okulda HDP adına görevliydim ve whatsap gruplarına üyeydim ve bu uygulamayla ilgili hiçbir şey görmedim. Ben “Arkadaşla indirin” diyordum. Hiç kimse uygulamayı bilmiyordu.

CHP’LİLER DE UYGULAMAYI BİLMİYORDU

CHP’nin merkezinde olduğu bir uygulama, partililerin haberi nasıl olmuyor?

Çevremde kime sorduysam CHP’lilerin bilgisizliğinden dem vuruyordu. Konuya vakıf olmamaları, süreci bilmemeleri ve temel resmi sorumlulukların girmemeleri gibi sorunlar vardı. Ben bu süreçle ilgili beş serilik bir twit attım, 2.5 milyon görüntüleme sayısına ulaştı ve altına yazan insanlar “Ben de aynı sorunu yaşadım” diye paylaşımın altına yorum yazdı. Herkes bahsettiğim yükleyememe sorunuyla karşılaşmış.

MUHALEFET KAZANSAYDI KAZANDIĞINI VERİLERLE GÖSTERMEZDİ

Dışarıdan bir saldırı olduğunu düşünüyor musun?

Bu kadar hesap verebilirlikten ve şeffaflıktan uzak bir uygulamada ciddi bir sorun vardır. Dernek çalışmalarımızda açık şeffaf yazılımlar öneririz, çünkü eğer hile hurda varsa daha rahat gözükür. CHP’nin kurduğu uygulama o kadar sorunluydu ki iddia ediyorum muhalefet seçimi kazanmış olsaydı ve buna dönük bir itiraz olsaydı kazandıklarına ilişkin veriyi sunamazlardı. Üç gün boyunca bir aplikasyonun çalışıp çalışmadığına dönük bir açıklama yapmadılar. Tutanakların veri tabanı nerede, Bunlar da yok. İçeriden aldığım bilgiye göre bu tutanak verileri de tutulmamış. Bu kadar gizli kapaklı ne olabilir? Sorumluluk alıp, “Biz bu uygulamayı kurduk ancak çalıştıramadık” deselerdi bence olay bitecekti. Ancak ASP “şunları yapamadık” diye bir açıklama yaptı. Yapamadık dediği şeyler, aplikasyonun çalışmaması, tutanağın gönderilmemesi gibi en temel şeyler. İnsanları motive ettiniz, tek alternatif bu uygulama dediniz ancak uygulama çalışmadı ve bir kişi kalkıp sorumluluk almadı.

Kaynak: Artı Gerçek

Exit mobile version