Tüm haklarını alana kadar direnişlerine devam edeceklerini söyleyen LC Waikiki işçileri, ‘Hak istediğimiz için hırsızlıkla suçlandık. Asıl hırsız işçilerin paralarına, sendikal haklarını gasp eden LC Waikiki patronudur’ diyor

Wan’dan, Ardahan’dan, Mûş’tan ve diğer Kürt illerinden ekmeğini kazanmak için İstanbul’a gelen emeğiyle geçinmeye çalışan işçiler, haklarını talep ettikleri için işten atıldılar. Esenyurt’ta, LC Waikiki bünyesindeki Klüh adlı firmaya bağlı taşeron işçi olarak çalışan temizlik işçileri, önceki günlerde, maaşlarında iyileştirme, angarya işleri yapmama ve çalışma koşullarının düzeltilmesi taleplerini öne sürdüler. LC Waikiki ise, İş Kanunu’nda “hırsızlık yapmak”, “işverenin meslek sırlarını ortaya atmak” ve “işverenin güvenini kötüye kullanmak” gibi işvereni koruyan Kod-46 maddesini gerekçe göstererek 14 işçiyi tazminatları, kıdem hakları ve özlük haklarını tanımadan işten attı. Buna karşın işçilerin DİSK’e bağlı Limter-İş sendikası öncülüğünde Esenyurt LC Waikiki mağazası önündeki direnişleri 11 gündür sürüyor.

‘Akıllarında çirkinlik varmış’

Asgari ücretle geçinemediğini belirten Sinan Yıldırım Çakar, sefalet ve açlık koşullarında çalıştırılmaya karşı durduğu için işten çıkarıldığını söyledi. “Çok çok mağduruz. Asgari ücretle geçinemediğimiz için ücret talep ettik. Kira, fatura, market derken zaten aldığımız maaş cebimize girmeden eriyor” diyen Çakar, “Aldığımız maaş ile ne kiramızı ne de faturalarımızı yatırabiliyorduk. Sosyal yaşantımız hiç yoktu. Aldığımız parayı kiraya mı verelim başka ihtiyaçlarımıza mı harcayalım? Bu sıkıntılarımız olunca bunun çözümü için ilk olarak depolar arasında imza topladık. İmzalarımızı hem taşerona hem de LC Waikiki mağazası yetkililerine ilettik. Çeşitli bahanelerle bizden zaman talep ettiler. Bizi hırsızlıkla suçlayanların aklında meğer çirkinlik varmış. 10 Ocak’ta bizi işten çıkardılar. Şu Kod 46 ile işten çıkarıldığımız için başka işe de giremiyoruz, ortada kaldık. Sicilimize işlendi” ifadelerini kullandı.

‘Köle gibi çalıştırıldık’

Kölelik koşullarında çalıştırıldıklarını vurgulayan bir diğer işçi Orhan Acar, haksız bir şekilde yalanlar ile işten çıkarıldığını söyledi. Acar, “Asgari ücretle geçinemediğimiz için maaş iyileştirmesi talep ettik. Promosyon hakkımızı talep ettik. Mesailerimizin düzgünce yatırılmasını istedik. Bu taleplerimize karşısında bizi işten çıkardılar. Hakkımızı gasp ettiler. Bizi hırsızlıkla suçladılar. Kiracıyız geçinemiyoruz. Haklarımız geri verilene kadar direnmeye devam edeceğiz. Kod-46 maddesini de burada öğrendik. Kölelik devri gibi çalıştırıldık. Biz sadece emeğimizin karşılığını istemişiz. Bizi hırsızlıkla suçlamasınlar. Emeklerimizin karşılığını versinler” diye konuştu.

Her işe koşturuyorlar

LC Waikiki deposunda taşeron işçilere kendi iş tanımları dışında işler yaptırıldığını belirten Mehmet Salih Yılmaz ise, “Sağlıkçı olmadığımız halde bizlere maske, kolonya, ilaçlama yaptırıyorlardı. Covid hastalarının odalarını biz ilaçlıyorduk. Kışın yolları açma, tuzlama belediyelerin işidir ama onu da bize yaptırdılar. Depoları su basardı biz evden gelip temizlerdik. Çok ağır ve yorucu koşullar altında çalıştırıldık. Bu kötü koşullara karşı çıkanı da kapı dışarı ediyorlardı. LC Waikiki’de taşeron olarak çalışmayan işçiler bizim yanımızda yemek yemeye utanıyorlardı. O derece aşağılayıcı davranıyorlardı. Sendikalı olmamıza karşı çok öfkeliler, içeride çalışan işçileri korkutuyorlar, susturuyorlar. E devlet şifrelerini alıp işten çıkarıyorlar. İşçiler üzerinde çok baskı ve sıkıntı var. Köle bile bizden daha iyi haklara sahiptir. Bir de hakkımı savunduğum için bana hırsız diyorlar. Kod-46 ile bizi işten çıkararak geleceğimize ipotek koyuyorlar. Bir an önce işimize geri dönmek istiyoruz. Tüm haklarımızı alana kadar direnmeye devam edeceğiz” dedi.

Boykot başlatılmalı

DİSK Limter- İş Genel Başkanı Kanber Saygılı ise işçiler tüm haklarını alana kadar mücadele edeceklerini söyledi. Saygılı, “Asıl hırsız işçilerin paralarını, insani koşullarda çalışma ve sendikal haklarını gasp eden LC Waikiki patronudur. Güveni kötüye kullanan, işçileri angarya işçilere boğan, insanlık dışı koşullarda çalıştıran LC Waikiki’dir. Haklarını alana kadar direnmeye devam edeceğiz. Hiç bir yere gitmeyeceğiz. Tüm herkesi, işçileri hırsızlıkla suçlayan LC Waikiki’den alışveriş yapmamaya ve boykot etmeye davet ediyoruz. Tüm işçi sınıfını LC Waikiki işçilerine destek olmaya çağırıyoruz” dedi.

Kaynak: Yadigar Aygün

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…