Özgür Denizli

Arzum Onan’dan ‘Kadın’ sergisi: Üzüldükleri yere dokunmak istedim

Arzum Onan ikinci kişisel heykel sergisi ‘Kadın’ı açtı. Onan bu sergisindeki eserleri, kadının kendi rızası ya da baskıyla sıkıştığı, üzüldüğü, gözyaşı döktüğü yere; kendince işaret etmek, dokunmak arzusuyla oluşturduğunu söyledi.

Heykel ve plastik sanat çalışmalarını sürdüren Arzum Onan, ilk sergisi ‘Dokuz’un ardından ikinci kişisel sergisini açtı.

Onan’ın sergisi ‘Kadın’, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde ziyarete açıldı.

Onan, kadınların yaşam mücadelesini bronz, ahşap, mermer, metal ve cam gibi farklı malzemelerden ürettiği yapıtlarında aktarıyor.

Bu sergisinin merkezine kadını alan Onan, ‘hayatın her alanında daha çok kadın sesine ihtiyacımız olduğunu’ vurguladığını ifade etti.

Onan sergisini, kadının kendi rızası ya da baskıyla sıkıştığı, üzüldüğü, gözyaşı döktüğü yere; kendince işaret etmek, dokunmak arzusuyla oluşturduğunu söyledi.

Sergide, Onan’ın Cumartesi Anneleri için yapmış olduğu heykel de yer alıyor.

Sergi 14 Ekim’e kadar ziyaret edilebilir.

Cumartesi Anneleri için heykel

Arzum Onan geçtiğimiz yıl Cumartesi Anneleri için yaptığı heykelle dikkat çekmiş, amacının “Önce insan, sonra da kadın ve anne olarak, hukuksuzluğun ve adaletsizliğin bu topraklarda yerleşmesine, kök salmasına karşı durmak” olduğunu söylemişti.

Kaynak: Gazete Karınca

Exit mobile version