Arkeologları şaşırtan ‘keyifli’ iskelet

200 yıllık bulunan insan iskeleti, mezara yatırılış şekliyle kazı heyetini şaşırttı: Herhalde yaşarken keyfine düşkün biriydi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle 10 yıl önce başlatılan Balatlar Yapı Topluluğu’ndaki kazının bu yıl yapılacak bölümü başladı. Kazıda ortaya çıkarılan ve 200 yıllık olduğu tahmin edilen insan iskeleti, bulunduğu mezara yatırılış şekliyle kazı heyetinde şaşkınlık yarattı.

Kazının 30 Ağustos’a kadar devam edeceğini söyleyen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi ve Balatlar Kilisesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Gülgün Köroğlu, “Rum Ortodoks cemaatinden biri olduğunu düşündüğümüz kişinin mezara yatırılış şekli ilk kez rastladığımız bir durum” diyerek  kişinin mezara elleri kafasının arkasına konulmuş şekilde yerleştirildiğini vurguladı.

“Herhalde yaşarken keyfine düşkün biriydi ki bu şekilde de gömülmüş. Anladığımız kadarıyla bireyin günlük hayatıyla ilişkili bir yatış şekli söz konusu. Açıkçası daha önce rastlamadığımız bir durum. Gerçekten çok ilginç” diye konuşan Köroğlu, iskeletin Çorum Hitit Üniversitesi’ne gönderilerek orada inceleneceğini aktardı.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir