G20’nin liderler zirvesine ev sahipliği yapan Arjantin protestolarla sarsılıyor.

Buenos Aires’te G20’ye yönelik protestolar haftabaşından beri devam ediyor.

Mauricio Macri hükümeti liderlerin gelmeye başladığı perşembe gecesinden pazar sabahına dek zirvenin düzenlendiği kesimi giriş-çıkışlara ve trafiğe kapatan devasa bir güvenlik operasyonu yürüteceğini duyurdu.

22 BİN POLİS GÖREV YAPACAK

Macri’nin talebi üzerine Arjantin Emniyeti Buenos Aires’te 22 bin polis memurunu görevlendirdi. Arjantin güvenlik güçlerinin, G20 zirvesinin geçen yılki evsahibi olan Almanya’nın Hamburg kentinin savaş alanına dönmesinin Buenos Aires’te tekerrür etmesini önlemeye çalışacağı açıklandı.

MARKETLER, KURUMLAR, BANKALAR KAPALI

Zirvenin düzenleneceği cuma ve cumartesi günü Buenos Aires’te marketler, hükümet kurumları ve bankalar kapalı olacak.

Güvenlik Bakanı Patricia Bullrich, başkentin sakinlerine “Tavsiyemiz uzun hafta sonunu fırsat bilip kenti terk etmeniz” diye seslenerek şöyle devam etti:

“Perşembe günü iş çıkışı kenti terk edin, çünkü sizi çok sınayacak bir ortam olacak. Şiddetin baş göstermesi halinde derhal çok güçlü kararlar alacağız ve çok güçlü güvenlik önlemleri yürürlüğe koyacağız.”

Ancak Arjantin’de yeniden ekonomik krizin patlak verdiği ve Uluslararası Para Fonu’na (IMF) bağımlılığa geri dönüldüğü dönemde, öfkeleri tepelerine çıkmış göstericiler, protestoları devam ettirmekte kararlı olduklarını söylüyor.

Salı günü sendikalar ve diğer solcu örgütlerden 50 bin gösterici ellerinde flamalarla Buenos Aires’in Don Leon Kolbowski Stadyumu’nu doldurduğunda hem davul çalıp dans etti hem de sisteme eleştirilerini sıraladı.

Kürsüye gelen aktivist Arturo Kerrey, “G20 açlıktan ölüm ve gayrimeşruluktur. Bu açlıktan öldüren ve gayrimeşru hükümet de bu zirveye evsahipliği yaparak buraya ticari rekabet adına dünyayı parçalamak için gelmiş ülkeler holdinginin küçük bir parçası” dedi.

Seamos Libres hareketinin lideri Marina Cardelli de konuşmasında şu vurguyu yaptı:

“Biz buraya IMF’ye, yani uluslararası yağmalama fonuna, ‘ne kadar polis, özel kuvvet, jandarma konuşlandırdığınız fark etmez’ demeye geldik. Şiddete başvuranlar kimlerdir, biz gayet iyi biliyoruz. Arjantin’de yoksulluk, yağma ve açlığın sorumlusu kimdir, hesabı kimden sorulacaktır, biz gayet iyi biliyoruz.”

Göstericiler çarşamba günü başkentin en havalı anacaddesi Avenida 9 de Julio’yu trafiğe kapatıp Devlet Başkanı Macri’nin sübvansiyon kesintilerini ve diğer kemer sıkma yöntemlerini protesto etti.

Perşembe de sokağa dökülen Buenos Airesler, zirvenin toplanacağı cuma günü de protestoya duracak.

Ama kendilerine sadece 2.5 kilometrelik bir alan tanındı.

Oysa niyetler, Arjantin’deki protesto hareketiyle özdeşleşen Obelisk ve Plaza de Mayo’ya ulaşmak.

KAYIP ANNELERİ BAŞI ÇEKECEK

Cuma günü en büyük protesto, ‘Mayıs Anneleri Hak Örgütü’nden bekleniyor. Kayıp annelerinin örgütünün başkanı Nora Cortinas planlanan protestolar için, “Yürüyüşe katılacak herkesten herhangi bir provokasyona cevap vermemelerini istiyorum. Sadece protesto etme hakkımızı kullanacağız” dedi.

EN BÜYÜK TEPKİ IMF’YE GÖSTERİLECEK

Arjantin’in dört yanından ve diğer ülkelerden gelecek eylemcilerin, Macri ve IMF arasında yapılan anlaşma başta olmak üzere ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman karşıtı protestolar düzenleyeceği belirtildi.

Buenos Aires’teki yürüyüşün, Constitucin semtindeki 9 Haziran Caddesi’nin başlangıcından Arjantin Kongresi’ne kadar devam edeceği aktarıldı. Protestonun yapılacağı saatlerde Kongre binası ve çevresinin araç ve yaya trafiğine kapalı olacağı kaydedildi.

Jubileo Sur-Dialogo 2000 hareketi, “Sokaklarda kimse olmasın diye büyük çaba sarf ettiler. Ama biz her halükarda yürüyeceğiz” diye meydan okudu.

AY SONUNDA, YIL SONUNDA EKMEK PARASINDAN OLDULAR

Diğer yandan cuma-cumartesi kepenk indirmek zorunda kalacak yüzlerce esnaf, restoran ve kafe işletmecisi, tam da yılın sonunda paraya en çok ihtiyaç duydukları dönemde iki günlük ekmek parasından yoksun kalacaklarını belirtti.

Arjantin’de enflasyon yüzde 45’e fırlarken Macri sıkı kemer sıkma önlemleriyle bütçe açığını azaltma derdinde.

 

Kaynak :Gazete Fersude

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…