Arjantin’de, kürtaj yaptırılmasının önünü açacak yasa tasarısının Senato’da engellenmesinin ardından, ülkedeki kadın hareketleri protesto eylemleri yapmaya ve kampanyalar düzenlemeye devam ediyor. Binlerce kadın başlatılan bir eylem kapsamında Senato’nun 9 Ağustos’taki kararına destek veren Katolik Kilisesi’nden çıkmaya başladı.

Deutsche Welle (DW) Türkçe’nin haberine göre, eylem, “Apostasia Colectiva” kadın inisiyatifinin çağrısıyla başladı. İnisiyatif ülkenin 7 kentinde danışmanlık hizmeti veren merkezler açtı. Kadınlar bu kararlarıyla Arjantin’deki Katolik Kilisesi’nin belirttiği gibi ülkedeki herkesi temsil etmediğini göstermeyi hedefliyor.

Ne olmuştu?

Arjantin’de Katolik Kilisesi kadınların kürtaj yasağının kaldırılması taleplerine karşı çıkarak kürtaj yasağından yana tutum sergiliyor. Kürtajın yasalaşmasını öngören tasarı Senato’da 38 oya karşı 31 oy ile reddedilmişti. Arjantin’in resmi dini bulunmuyor. Halkın yüzde 77’sinin Katolik, yüzde 7’sinin Protestan ve yüzde 13’ünün ateist olduğu ülkede Katolik Kilisesi hukuki bir statüye sahip. Kiliseden ayrılmak isteyen vaftiz edilmiş kişilerin, vaftiz tarihi ve yeriyle birlikte kiliseden ayrılma gerekçelerini yazılı olarak sunmaları gerekiyor.

Kadın hakları için mücadelenin son yıllarda arttığı Arjantin toplumu muhafazakar bir yapıya sahip. Ancak buna rağmen kadınların yaptıkları eylemlerle ve talepleriyle kamuoyunda etkiye yol açtığı belirtiliyor.

Bu etki sınır dışına da ulaştı. Diğer bazı Latin Amerika ülkelerinde de kadın hakları inisiyatifleri etkili olmaya başladı. Brezilya’da da kadınlar eylemler düzenliyor.

Kadın hakları mücadelesinin güçlendiği Arjantin’de, kadın cinayetlerinin oranı oldukça yüksek. Latin Amerika ülkelerinin birçoğunda önemli bir sorun olan kadın cinayetleri, “Femizid” olarak adlandırılıyor.

Birleşmiş Milletler’in (BM)nin verilerine göre bu ülkelerde her gün 12 kadın cinsiyetlerinden dolayı öldürülüyor.

http://ozgurdenizli.com/arjantin-senatosu-kurtaj-hakkini-reddetti-zengin-kadinlar-kurtaj-olsun-yoksul-olanlar-olsun/

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…