Özgür Denizli

ARİN BEBEĞİN SAĞLIK HAKKI ENGELLENEMEZ !

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) cezaevinde sağlık sorunu yaşayan Arin bebek ile ilgili basın açıklaması yaparak  Arin bebeğin sağlık hakkına erişimi engellenemez dedi. Basın açıklamasının tümü aşağıda yer alıyor:

ARİN BEBEĞİN SAĞLIK HAKKI ENGELLENEMEZ !

Bilindiği üzere anneleri ile birlikte cezaevlerinde kalmak zorunda olan çocuklar cezaevlerinin koşulları nedeniyle yaşadığı problemlerden en önemlisi sağlık hakkına erişiminin kısıtlanması/engellenmesidir.

Cezaevinde annesi ile birlikte kalan ve ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya olan bebeklerden biri de Urfa T Tipi 2 Nolu cezaevinde annesi Esma Yılmaz ile birlikte kalan 14 aylık Arin bebektir.

Arin bebeğin tedavi sürecine ilişkin problemler ve dolayısıyla bebeğin sağlığı ile ilgili endişeler sürmektedir, konu kamuoyuna da yansımıştır. Bebeğin babasının paylaştığı bilgilere göre astım hastası olan Arin bebeğin ilaçlarının verilmesi ve tedavisinin sürdürülmesi ile ilgili problemler aylardır sürmektedir.

Cezaevlerinde yaşanan sağlık hakkı ihlallerinin ortadan kaldırılması konusunda çalışmalar yürüten sendikamız Arin Bebeğin durumunu da yakından takip etmektedir.

Bir bebeğin sağlık hakkının engellendiği ve yaşam hakkının tehdit edildiği bu durumun ortadan kalkması için gerekli mercilerle (Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı) yazışmalar yapılmış olup Arin Bebeğin sağlığına kavuşmasının önündeki engellerin ortadan kaldırılması için gerekli çalışmaları yürüteceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

***

Ne olmuştu:

‘Arin bebek hâlâ hastaneye götürülmedi’

Annesiyle birlikte Urfa Cezaevinde kalan astım hastası Arin bebeğin acil sevk kararına rağmen bir haftadır hastaneye götürülmediği aktarıldı.

Annesiyle birlikte Urfa Cezaevinde kalan astım hastası Arin bebeğin bir hafta önce acil olarak hastaneye sevkinin yapıldığı ancak götürülmediği öğrenildi. Babası Mihdi Yılmaz, Arin bebeğin sürekli ateşlendiğini söyledi.

Urfa 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevinde annesi Esma Yılmaz ile birlikte kalan bir yaşındaki Arin bebeğin bir hafta önce acil olarak hastaneye sevkinin yapıldığı; ancak hâlâ hastaneye götürülmediği öğrenildi.

Cezaevine eşi ve çocuğunu ziyarete giden Mihdi Yılmaz, Arin bebeğe verilen yanlış ilaçların değiştirildiğini; ancak yeni ilaçların hâlâ verilmediğini belirtti. Yılmaz, astım hastası olan çocuğuna ilaçlarının verilmediğini ve ateşin 39.5’lere kadar çıktığını belirtti.

Yılmaz, ayrıca cezaevinin sıcak olmasından dolayı Arin’in pişik olduğunu ve pişik ilaçlarının dahi verilmediğini söyledi. Bir an önce kızının hastaneye sevkinin yapılmasını isteyen baba Yılmaz, “Artık perişan olduk. Ya eşimi denetimli serbestlikle bıraksınlar ya da sevkini Mardin’e yapsınlar. Ben çocuğumu gündüz tedaviye, akşam annesinin yanına götürebileyim” dedi.

Yılmaz, 3 tane daha çocuğunun olduğunu ve onların da annesiz büyüdüğünü söyledi.

***

Cezaevinde kalan çocuklar için çağrı: Toplumsal duyarlılık gösterilsin

HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran, anneleriyle birlikte cezaevinde kalan çocuklar için toplumsal duyarlılık gösterilmesi gerektiğini söyledi.

İktidarın, Urfa Cezaevinde bir yaşındaki astım hastası kızı Arin ile birlikte kalan tutuklu Esma Yılmaz’a sessiz kalmasının kabul edilebilir olmadığını söyleyen HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, toplumsal duyarlılık çağrısı yaptı.

Urfa 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevinde annesiyle birlikte kalan astım hastası bir yaşındaki Arin bebeğin durumu cezaevlerinde büyüyen çocuklar meselesini yeniden gündeme getirdi. Adalet Bakanlığının 2017 verilerine göre, 0-6 yaş arası 560 çocuk annesiyle birlikte cezaevlerinde kalıyor. Ceza infaz kurumlarında çocuğuyla kalan 171’i tutuklu, 345’i hükümlü olmak üzere 516 kadın bulunuyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, cezaevlerinde artan hak ihlalleri ve anneleriyle birlikte kalan çocukların durumlarını MA’ya değerlendirdi.

‘ARİN BEBEK ÖLÜME TERK EDİLMİŞ DURUMDA’

Astım hastası olan Arin gibi onlarca çocuğun cezaevinde büyüdüğünü kaydeden Başaran, “6 aylıkken cezaevine giren Arin bebek şimdi bir yaşında ve astımı ilerlemiş durumda. Cezaevi koşulları bir büyüğün bile sağlıklı yaşaması için uygun değil. Yetişkin insanlar için bile sağlık sorunları yaratan koşullar bir yaşında ve astım hastası olan bir bebek için ise ölüme terk edilme anlamı taşır. Çünkü cezaevlerinde doktorlar yok” dedi.

Bu kadar kritik bir vakada iktidarın sessiz kalmasının kabul edilemez bir durum olduğunu belirten Başaran, Esma Yılmaz’ın serbest bırakılması ya da infazının ertelenmesi için kamuoyu yaratmaya devam edeceklerini sözlerine ekleyerek şunları söyledi:

“Meclisin gündemine alarak, oluşacak İnsan Hakları Komisyonunun gündeminde tutmaya devam edeceğiz. Bu sadece hukukla çözülebilecek bir durum değil. Şu an onlarca binlerce çocuk cezaevi koşullarında büyüyor. Çocuklar anneleriyle birlikte cezalandırılıyorlar. Bunun için hukuki çabalar sarf ediliyor ama bunun için toplumsal duyarlılık ve seferberlik yapılması gerekiyor.”

Kaynak: Evrensel

Exit mobile version