Katılımcıların neredeyse dörtte üçü, evde ve işte, kadınların ve erkeklerin “yerini” tartışıyor.

1950’lerde kadınlardan, kocaları eve gelmeden yemeği hazırlamış, makyajını tazelemiş, evi toparlamış ve çocukları susturmuş olmaları bekleniyordu.

Ne kadar yol kat etmişiz? İngilizlerin Sosyal Düşünceleri 35 adlı yeni bir araştırmaya göre, İngiliz halkının yaklaşık dörtte üçü, erkek dışarda çalışıp para kazanırken kadının evde oturup evi ‘çekip çevirmesine’ karşı.

Sosyal Araştırmalar Ulusal Merkezi (NatCen) tarafından yapılan en son araştırma, 10 sene önce kadının kendini ev işlerine adaması gerektiğini düşünen muhafazakar görüşe karşı çıkan %58’lik bir dilim varken şu an %72’lik bir dilime ulaşıldığını, geleneksel cinsiyet rollerine desteğin günden güne azaldığını gösteriyor.

Veriler, erkeklerin geleneksel rolleri reddetmede yüzde altılık bir farkla kadınların gerisinde kaldığını gösteriyor. Yaş da bir faktör: 45-54 yaş aralığındakiler kadınların evde kalmasına katılmıyor. Ve daha eğitimli ve daha fazla geliri olan insanlar, kadınların iş yerlerinde olması gerektiğini savunuyor.

Beş yıldır değişmeyen, okul öncesi çocukların evde kalması gerektiğini düşünen Britonluların üçte biri dâhil küçük çocuk annelerinin işe dönmesine karşı tutum artık daha farklı.

O zaman diliminde, küçük çocuk annelerinin yarı zamanlı işe girebileceklerini düşünen kesim yüzde beşlik bir düşüşle %38’e düştü. Ayrıca çocukları okula başladığında annelerin yarı ya da tam zamanlı çalışabileceklerini düşünen kesim de yüzde dörtlük bir düşüşle %76’ya düştü.

İngiltere halkı erkeğin ekmek kazanan, kadının ev işleriyle ilgilenen kişi olmasına dair düşüncesini değiştirmeye başladı,” diyor NatCen’in başkan yardımcısı Nancy Kelley.

Fakat küçük çocuk annelerinin çalışması konusunda destekte bir oynama yok. Buna karşın anneleri çocuk bakımına ve aileyi geçindirmeye yönelik politikalar destekleniyor.
İnsanlar çocuk bakımının anne ve baba arasında yardımlaşılarak yapılmasına katılıyor ama icraate gelince çok azı bunu yapıyor. Bu da devletin, eğer bakımın anne ve baba tarafından paylaşılması isteniliyorsa, yasaların ötesine geçmesi gerektiğini gösteriyor.

NatCen 1983’ten beri her yıl 3,000’den fazla insanla İngiltere’deki günlük yaşam ve ülke yönetimi hakkında röportaj yapıyor. Her yıl yeni sorular ekleniyor ve bunlar zaman içindeki tutum değişikliklerini grafikleme amacıyla oluşturuluyor.

NatCen, #BenDe hareketinin yükselişiyle bu yıl ilk kez katılımcılara yolda kadınlara sesli bir şekilde “harika göründüklerini” söylemek hakkında fikirlerini sorarak bu davranışa karşı tutumları gözledi.

Sonuçlar ise şaşırtıcı; genel olarak, %57’lik bir kesim, erkeklerin kadınlara dış görünüşüyle ilgili yersiz bir şekilde yorum yapmasını yanlış buluyor. Ancak erkeklerin %61’i bunun yanlış olduğunu öne sürerken, kadınların yalnızca %52’si aynı şekilde düşünüyor.

Bu yılın anketleri ülkenin Avrupa Birliği’nden çıkıp çıkmamayı tartıştığı, kamu hizmetlerinin on yıldır süren kemer sıkma politikalarından sonra gücünü kaybettiği ve sosyal uyumun nesiller, etnik kökenler ve ekonomik durumlar arasındaki gerilimden dolayı tehdit altında olduğu, çalkantılı bir zamana denk geldi.

NatCen, Brexit (Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden Ayrılması) konusundaki desteğin 2015’ten beri arttığını gözlemliyor. O yıl %22’lik bir kesim ayrılmayı desteklerken şu an %36’lık bir kesim söz konusu.

Bununla birlikte, çelişkili bir biçimde, AB’den ayrılırlarsa ekonominin kötü olacağını düşünen kesimde %40’tan %45’e ve kendini Avrupalı hisseden kesimde de %25’ten %31’e artış görülüyor. (The Guardian)

Kaynak: Gaiadergi

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…