Araştırma: Teknolojik gelişme cinsiyet eşitsizliğini artırabilir

Bir araştırmaya göre teknolojideki hızlı gelişme cinsiyet eşitsizliğini artırabilir.

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) yayınladığı rapor, cinsiyet eşitsizliğindeki uçurumun, kadınların gelişen teknoloji sektörlerinde iş bulamaması durumunda daha da derinleşeceğini ortaya koyuyor.

Rapor yapay zeka, bilişim ve mühendislik gibi gelişmekte olan endüstrilerdeki istihdam artışının kadınlara ve cinsiyet eşitliğinde sağlanan ilerlemeye zarar vereceğine işaret ediyor.

Kadınların öncülük ettiği yönetimsel ve müşteri hizmetleri dallarında otomatikleştirmenin hızlandığı kaydedilen raporda yeni iş olanaklarında kadınlardan çok erkeklerin başarı gösterdiği kaydedildi.

Reklam

WEF Sosyal ve Ekonomik Gündemler Direktörü Saadia Zahidi, “Şu an önümüzde büyük ve altyapısal değişimler var ve bu değişimler cinsiyet eşitliğinde sağlanan hızlı gelişmeye zarar veriyor” diye uyardı.

WEF yapay zeka ve makine öğrenimi direktörü Kay Firth-Butterfield ise “Yapay zekayı oluşturan kişilerin, toplumun bütün kesimini temsil etmesi büyük önem taşıyor. Çeşitliliğin olmaması demek toplumu tamamen yansıtmadığımız anlamına gelir ve bu büyük bir sorun” dedi.

 

Kaynak :Diken

İlginizi çekebilir