Arabuluculuk neyi ifade ediyor?

HDP Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, Ağrı’da bir kız çocuğunun tecavüz zanlısı öğretmeni ile evlendirilmek istenmesini, ‘Arabuluculuk tam da böyle bir şey. AKP bu mantığı arabuluculuk sistemi ile yasallaştırıyor’ sözleri ile yorumladı

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde 22 Mayıs’ta bir ilkokulda B.K. isimli 12 yaşındaki çocuk, beden eğitimi öğretmeni H.K.’nın tecavüzüne maruz kalmıştı. Ailenin şikayeti üzerine H.K. tutuklanırken, köy muhtarı ve eski imam da çocuğu tecavüz zanlısı ile evlendirmek istemişti. Konuyu meclis gündemine taşıyan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü ve Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, Mezopotamya Ajansı’na (MA) yaptığı değerlendirmede yaşananların iktidarın politikalarından bağımsız olmadığına dikkat çekti.

Bu durumlarla yüzleşilmiyor

Bu tarz olaylara hep tanıklık ettiklerini ve genelde örtbas edilmeye çalışıldığını vurgulayan Taşdemir, “Bu durumlarla yüzleşen bir siyaset izlemek yerine, yokmuş gibi davranan, münferit gibi gösteren ve bununla gerçekten mücadele eden mekanizmaları ortadan kaldıran bir akılla karşı karşıyayız” yorumunu yaptı. Taşdemir, kapatılan kadın ve çocuk kurumları ile de kadınların dayanışmadan yoksun bırakıldığına dikkat çekti.

Sorunların üstü örtülüyor

Hakim veya arabulucuların genelde çocuk ve kadınların aleyhine kararlar verdiğini ifade eden Taşdemir, Doğubeyazıt’ta yaşanan olaya dikkat çekerek şunları söyledi: “Bu işin faili bir öğretmen. Bir şekilde köye toplumsal baskı uygulanıyor. Özellikle imam, muhtar gibi kişilerin araya girmesiyle çocuğun öğretmenle evlendirilmeye çalışıldığını gördük. Çocuğu ve kadınları koruyan bir yerden değil, daha çok olayın üstünü örtbas eden, kamuya yansımasın diye aile içerisinde çözüme yönelik bir tavır sergileniyor. Mecliste buna dair aile sorunlarını araştırma konusunda benzer yasa tasarıları geldi. Ciddi anlamda da bunun alt yapısı hazırlandı. Bu mantık, zaten arabuluculuk mantığıdır. Bu anlamda bu çözüm mantığı tam da AKP’nin siyasette izlediği bir politikadır. Dolayısıyla imam ve muhtarın devreye girmesi çok da şaşırılacak bir durum değil. Çünkü tam da böyle bir mekanizmayı yasallaştırıp sorunları bu yönde çözmeye yönelik adım atılıyor. Arabuluculuk kurumları tam da böyle bir şey.”

Şiddeti normalleştirir

AKP iktidarı tarafından Aile Hukuku alanındaki uyuşmazlıklarda gündeme getirilen ‘arabuluculuk’ konusu daha çok iş hukuku veya ticari davalarda kullanılan bir yöntem. Kadına veya çocuğa yönelik şiddet, taciz veya tecavüz davalarında da uygulanmak istenen bu yönteme kadın örgütleri ve hukukçular karşı çıkıyor. Psikolojik, sözel, ekonomik, cinsel, sosyal veya fiziksel şiddetin yaşandığı bu tarz davalarda yargılama yapılmadan şiddetin tespit edilemeyeceği bu nedenle de arabuluculuk sisteminin şiddet veya tecvüz mağdurlarının aleyhine olacağı ve şiddeti normaleştireceği belirtiliyor.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir