Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen kentin son sulak alanını yok edecek Boğaçayı Projesi için Antalya İnşaat Mühendisleri Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Cem Oğuz uyarıda bulundu. “Proje kapsamında, denizin içeri alınması sonrasında yaşanacak taşkınlarda, facia yaşanabilir” dedi.

Belediye Başkanı Menderes Türel’in, “İlk etabını seçimlerden önce hizmete sunacağız” diye duyurduğu proje aynı zamanda bölgenin doğal yapısını alt üst eder nitelikte.

Sel anında zarar büyük olur

Oğuz, dere ıslah çalışmalarıyla ilgili DSİ,Karayolları ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin (ASAT) sorumluluğu olduğunun altını çizerek, “Genelgenin 6. maddesinde de ‘Dere ıslah çalışmaları esnasında, kamu kurum ve kuruluşlarının sorumluluğundaki yapıların zarar görmemesi için ilgili kuruluşların koordinasyonu sağlanarak gerekli tedbirler alınacaktır’ şeklinde bir ibare var.

Yani burada DSİ, Karayolları ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin (ASAT) sorumluluğu var. Çok iyi hatırlanacağı gibi en son 2015 yılının Ocak ayında yaşanmış bir taşkın var. Bu yaşandığında o köprülere yaklaşık 20-30 santimetre kalıncaya kadar su seviyesi yükselmişti” dedi. Oğuz, Boğaçayı’nda deniz içeriye alınır ve benzer bir taşkın daha yaşanırsa, denizden gelen su ile taşkın suyunun buluştuğu noktada, su seviyesi köprü kodunun çok çok üstüne çıkacağını ve oradaki dalga yüksekliğinin uzmanlar tarafından ciddi anlamda hesaplandığını, bu durumun yerleşim yerlerine büyük zarar vereceğinin ortaya çıktığını belirtti.

kaynak:YeniYaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…