Ankara’da, Pembe Hayat Derneği üyesi trans kadınlar güvenlik görevlilerinin baskısı ve şiddetine karşı neler yapılabileceğini konuşmak için toplantı yaptı. Toplantıya katılan avukat Emrah Şahin yasal haklara dair bilgi verdi.

Ankara’da, bekçilerden baskı gördüklerini söyleyen seks işçisi trans kadınlar, bir araya geldi. Toplantıda avukat Emrah Şahin de yasal haklar ve hukuki süreç hakkında bilgi verildi.

Bianet’in haberine göre, Pembe Hayat Derneği üyesi trans kadınlar güvenlik görevlilerinin baskısı ve şiddetine karşı neler yapılabileceğini konuşmak için bir araya geldi. Pembe Hayat Derneği, Eylül ayındaki açıklamasında Ankara Esat’ta gece bekçilerinin trans kadınlara baskı yaptığını belirtmişti.

Avukat Emrah Şahin’in de katıldığı toplantıda, translara yasal hakları ve hukuki süreç hakkında bilgi verildi.

‘BUNLARA YEMEK VERİRSEN RUHSATINI ELİNDEN ALIRIM’

10 Eylül gecesi Libya Caddesi üzerinde bir restoranda yemek yiyen translar, bekçiler tarafından gitmesi için uyarılmış, yemek yemeye devam edince restorana polis çağrılmıştı. Polis trans kadınlar yemeklerini yiyip evlerine dönene kadar restoran önünde beklemişti.

Kendisini amir olarak tanıtan bir polis memuru ise restoran işletmecilerini “Bunları bir daha içeri alıp yemek verirsen ruhsatını elinden alırım, senin de başın yanar” diyerek tehdit etti.

‘SİZE KARŞI GÖREVLENDİRİLDİK’

Aynı gece bekçiler Esat’ta caddede çalışan seks işçisi bir trans kadını durdurmuştu. Trans kadın, elinde bira şişesiyle üzerine yürüyen saldırgana karşı bekçilerden yardım istemiş ancak bekçiler trans kadına oradan gitmesini söylerken, “Sizin için görevlendirildik” demişti.

Yine Eylül ayında, Pembe Hayat bir trans kadının takside hareket halindeyken bekçiler tarafından durdurulduğunu ve taksiden indirildiğini, bekçilerin taksiciyi ise tehdit ettiklerini duyurmuştu.

‘SİZİN SONUNUZU GETİRECEĞİZ’

Geçtiğimiz günlerde ise Ankara’nın Kolej semtinde çalışan translara bekçiler fiziksel şiddet uygulamıştı. Olayın ardından trans kadınların yanına iki araç yanaşmış ve “Sizin sonunuzu getireceğiz” diyerek tehdit etmişti.

Bir trans kadın ise Pembe Hayat’a şöyle konuşmuştu:

“Olaylar Esat semtinin tamamında yaşanıyor ve bekçiler Vali tarafından bizler için görevlendirildiklerini, buralarda gezemeyeceğimizi söylüyor. Dün akşam eşofmanlarımla köpeğimi tuvalete çıkardığımda bile durduruldum ve bir an önce eve gitmezsem cezai işlem uygulanacağı söylendi. Hepimiz Esat’ta oturuyoruz, bizi dışarı bile çıkarmıyorlar.”

Kaynak: Gazete Duvar

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…