Ankara’da Mor Mekân iki yaşında: “Kadınların rahat nefes alabileceği, dayanıştığı ve feminist politikayı ürettiği bir mekân”

Kadın Savunma Ağı tarafından ilk olarak İstanbul Kadıköy’de açılan Mor Mekan’ın ikincisi 14 Eylül 2019’da Ankara’da açılmıştı. Açılışının ikinci yılında kadınlar yine Mor Mekan’daydı. Gazeteci Burcu Karakaş’ın ““Biz Her Şeyiz: Diyanet’in İşleri” kitabı üzerine söyleşi yaptığı, müzik dinletilerinin olduğu, dayanışmanın nasıl güçlendirilebileceğine dair konuştuğu etkinlikte kadınlar Mor Mekan’ın hangi eksiği doldurduğunu da Sendika.Org’la paylaştı

Ankara’da Mor Mekân iki yaşında: “Kadınların rahat nefes alabileceği, dayanıştığı ve feminist politikayı ürettiği bir mekân”

Kadın Savunma Ağı tarafından ilk olarak İstanbul Kadıköy’de açılan Mor Mekan’ın ikincisi 14 Eylül 2019’da Ankara’da açılmıştı. Açılışının ikinci yılında kadınlar yine Mor Mekan’daydı. Gazeteci Burcu Karakaş’ın Diyanet İşleri Başkanlığı’nın son on yıldaki işleyişi, bütçesi, faaliyetleri ve Türkiye siyasetinde farklı alanlardaki etkileri üzerine araştırmaya dayanan “Biz her şeyiz” adlı kitabı üzerine söyleşi yaptığı etkinlik Kadın Savunma Ağı’ndan Namigâr Uçar’ın açılış konuşmasıyla başladı.

 

“Kadınların rahat nefes alabileceği, tartışabileceği, polita üretebileceği bir mekân”

Uçar konuşmasında, özbakımın da feminist özsavunmanın bir parçası olduğuna vurgu yaparken kadınların rahat nefes aldığı bir mekanın ihtiyacına dikkat çekti. Mor Mekan’ı işlevlendirirken de kadınların rahat nefes alacağı, rahatça tartışacağı, feminist politikayı ürettiği bir mekan olarak kurgulamaya çalıştıklarını ifade etti.

Patriyarkaya verilen savaşta feminist özsavunma ağlarının kurulmasının önemine dikkat çeken Uçar, Mor Mekân’ın pandemi boyunca en önde mücadele veren sağlık emekçisi kadınların, adliyelerde erkek yargıya her gün meydan okuyan avukat kadınların, dinci gericilikten ve savaştan kaçan göçmen/mülteci kadınların, görünmeyen emeği ile evde de bakım emeği sömürülen tüm kadınların mekânı olduğunu söyledi.

Uçar, sözlerini şu ifadelerle noktaladı:

Bugün Ankara Mor Mekan açılalı 735 gün oldu… Her günü ayrı bir anı, ayrı bir mücadele ile geçti. Biz kadınların emeği ile ilmek ilmek örüldü. Şimdi ise geleceğe hep beraber yürüyoruz. Gelecek dönemde de feminist politikanın bu kentteki merkezi olmaya devam edeceğiz. Sokaklarda, meydanlarda, kampüslerde, iş yerlerinde; ev ev, kapı kapı, üniversite üniversite gezerek kadınların savunma ağlarını öreceğiz. Biz geliyoruz: korkak, cesur, güçlü, kırılgan olmamız fark etmez yan yanayken varız. Kadınlar kadınları savunacak; eşit ve özgür bir ülke ancak böyle kurulacak! Yaşasın Mor Mekanımız, nefes durağımız, yaşasın feminist öz savunmamız…

Bütçesiyle, protokolleriyle, aile ve gençlik merkezleriyle, medyasıyla siyasetin kurucu aktörü: Diyanet İşleri Başkanlığı

Açılış konuşmasının ardından gazeteci Burcu Karakaş, “Biz Her Şeyiz: Diyanet’in İşleri” kitabı üzerine söyleşi yaptı. Karakaş, söyleşi
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın son on yıldaki işleyişi, bütçesi, faaliyetleri ve Türkiye siyasetinde farklı alanlardaki etkileri üzerine araştırmaya dayanan kitap üzerine yapılan söyleşide Karakaş, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın KYK yurtlarından kurulan gençlik merkezlerine, çeşitli bakanlıklarla Diyanet İşleri Başkanlığı’nın imzaladığı protokollerden aile politikalarındaki etkisine kadar çeşitli konulara değindi. Son dönemde aile odaklı politikalarda “ailenin birliğini sağlama” görevinde en büyük sorumluluğun Diyanet İşleri Başkanlığı’nın üstlendiğini ifade eden Karakaş, kitabın hazırlık sürecinde yetkililerden bilgi alma konusunda yaşadığı zorluklara da değindi. Karakaş, kitabında detaylı şekilde de aktardığı Ankara Pursaklar’da Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı aile merkezlerinden birinde kimliğini gizleyerek yaptığı görüşmeyi anlattı.

“Boşanmış Babalar Platformu’uun” Meclis önünde yaptığı eylemden İstanbul Sözleşmesi’nin feshine giden süreçte iktidarın siyasetinde kurucu bir aktör olduğuna dikkat çeken Karakaş, son olarak da medya ile Diyanet’in ilişkisine değindi. Diyanet TV’nin yayınlarının, programlarının son dönemde çeşitlendiğine dikkat çeken Karakaş, yemek programından sabah programlarına, doktor programlarından çizgi filmlere kadar çok sayıda yayın yapıldığına ve bu alanda etkili olmaya çalışıldığına vurgu yaptı.

Söyleşi, soru-cevap ve katkılarla sonlandı. Söyleşinin ardından Karakaş, kitabını imzaladı.

İmza etkinliğinin ardınan müzik dinletisi yapıldı.

Son olarak kadınlar Mor Mekân’ın Ankara’da en çok hangi eksiği kapattığını ve Mor Mekân’ın geçen iki yılda nasıl işlevlendiğini Sendika.Org’a anlattı.

 

Etkinlikten fotoğraflar:

  

Kaynak: Sendika.Org

İlginizi çekebilir