Özgür Denizli

Ankara ve İzmir’de dağıtılan homofobik bildiriye tepki: “Gökkuşağı hep var olacaktır”

Ankara’da posta kutularına “Eşcinsellik sapkınlıktır” yazılı bildiriler bırakıldığı, İzmir’de ise Kordon’da oturan kişilere “Homoseksüellik iğrençliktir ve iknayla vazgeçilebilir” yazılı bildiriler dağıtıldığı öğrenildi

Bugün (20 Temmuz) Ankara’da Esat bölgesinde posta kutularına ve sokaklara “Eşcinselliğe ve eşcinsel kuruluşlara hayır” yazan homofobik bildiriler dağıtıldı. Nefret söylemi taşıyan bildirilerde eşcinsellerin “İngiliz derin devleti” tarafından desteklendiği iddia edilirken, eşcinsellerden “cinsel sapık” olarak bahsedildi

İzmir’de Alsancak’ta bulunan Kordon’da benzer nefret içeriği taşıyan bildiriler dağıtıldığı öğrenildi. Pembe Hayat’ın aktardığına göre Kordon’da oturan kişilere üzerinde “Homoseksüellik iknayla vazgeçilebilir bir ahlaksızlıktır, iğrençliktir” yazılı bildiriler dağıtıldı. Homoseksüelliği bir “tuzak” olarak tanımlayan bildiride gençlere manevi değerlerini korumaları ve “şerefli bir hayat” sürdürmeleri söylenirken “Makyaj yapan, ince sesli erkek değil, ülkesini, milletini koruyan Atatürkçü delikanlı erkekler istiyoruz” yazıyor.

“Kimse kimin kimi seveceğine karar veremez”

Pembe Hayat bildirilerin dağıtılmasına tanıklık eden bir kişi ile iletişime geçti. “Yıllar önce DSM kitapçığında hastalıklar arasından kaldırılmasına rağmen 2018 yılında nasıl hâlâ homoseksüelliğin ‘ikna’ ile değişeceğini düşündüklerini anlamıyorum” diyerek şunları söyledi:

Bu insanlar bilimden, aşktan çok uzaklar belli ki. Dünya’da LGBTİ+’lerle ilgili çok iyi gelişmeler olurken, evlilikler yasallaşıyorken Türkiye’de hala homofobik tutumlar sergilenmesi ve bu tarz broşürlerin dağıtılması hedef göstermektir. LGBTİ+’ler daha ne kadar aşklarını gizlemek zorunda kalacak? Daha ne kadar el ele dolaştıkları için iğrenç bakışlara, nefret söylemlerine maruz kalacaklar? Kimse kimin kimi seveceğine karar veremez. Gökkuşağı hep var olacaktır.

*DSM: Amerikan Psikiyatri Birliği’nin İngilizce kısaltılmasıdır. Amerikan Psikiyatri Birliği, 1973 yılında eşcinselliği ruhsal bozukluklar sıralamasından çıkarmıştır.

Kaynak: Sendika.Org

Exit mobile version