Ankara Barosu Lgbtiq+ Hakları Merkezi, ODTÜ Rektörlüğü’nün LGBTİ+ Dayanışması’nın 10 Mayıs’ta düzenleyeceği Onur Yürüyüşü’nü yasaklamasına tepki gösterdi.

Ankara Barosu Lgbtiq+ Hakları Merkezi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin, 10 Mayıs’ta düzenlenecek olan Onur Yürüyüşü’nü yasaklamasına ilişkin açıklama yayımladı. ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması 10 Mayıs’ta yürüyüşün gerçekleşeceğini duyurmuştu.

Ankara Barosu Lgbtiq+ Hakları Merkezi’nin açıklamasında, Onur Yürüyüşü’nün Anayasa’nın “herkes”e tanıdığı barışçıl toplantı ve gösteri hakları kapsamında olduğu hatırlatıldı. Açıklama özetle şöyle:

“LGBTİQ+’ların insan hakları, uluslararası insan hakları hukuku tarafından koruma altındadır; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nce geniş koruma görmektedir. Anayasa Mahkememiz de LGBTİQ+ haklarını tanımaktan uzak değildir. Mahkeme bu alanda verdiği bir dizi kararıyla LGBTİQ+’ların insan haklarını bireysel başvuru konusu edilebilecek temel haklardan görmüştür.

‘Yasak kararı ODTÜ’nün felsefesine aykırı’

“Üniversitenizde LGBTİQ+ toplantısını yasaklamak bu anlayışa çanak tutmak demektir. “Herkes”in sahip olduğu bu hakları korumak için toplanmak cinayetten, şiddetten, nefretten, ayrımcılıktan korunma hakkından bahsetmek, üniversiteniz kamuoyunda LGBTİQ+’lara karşı ‘mobbing’ uygulamalarına son verme çağrısı demektir.

“Üniversitelerin öz-saygısı güçlü meslek insanları yetiştirmek, Onur için ‘herkes’e tanınan haklarından yararlanmak isteyen öğrencilerine imkan tanımak yolunda kamu-görevi vardır.

“Başkaca her kesime açık temel haklardan LGBTİQ+ öğrencilerinizi ve destekçilerini mahrum bırakmak eşitliğe aykırı olduğu gibi, ODTÜ’nün özgürlükçü ve temel hak e özgürlükleri savunan, bunlar için mücadele eden felsefesine ve duruşuna aykırıdır.

Ankara Barosu ‘Onur’ları için yürüyen ODTÜ’lü Öğrencilerle dayanışma içindedir. LGBTİQ+ Hakları İnsan Haklarıdır!”

Ne olmuştu?

Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Mahkemesi, Kaos GL Derneği’nin istinaf başvurusu üzerine Ankara Valiliği’nin Kasım 2017’de ilan ettiği süresiz LGBTİ+ etkinlik yasağı kararını 19 Nisan 2019’da karara bağladı. Mahkeme, nkara Valiliği’nin Kasım 2017’de OHAL Kanunu’na dayanarak ilan ettiği süresiz LGBTİ+ etkinlik yasağını kaldırdı. Mahkeme, “Yasak süresiz, sınırlama ve belirlilik yok, yasak yerine etkinliklerin güvenliği sağlanmalı” dedi.

Bunun üzerine, açıklama yayınlayan ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, 9. Onur Yürüyüşü’nün 10 Mayıs 2019 Cuma günü yapılacağını duyurdu.

Ancak, 6 Mayıs 2019 pazartesi günü öğrencilere e-psota gönderen ODTÜ Rektörlüğü, 7-12 Mayıs tarihlerinde üniversite yerleşkesinde düzenlenecek olan tüm LGBTİ+ etkinliklerini yasaklandığını duyurdu. ODTÜ LGBTİ Dayanışması, kararın hukuki olmadığını belirterek, yargıya başvurdu.

ODTÜ LGBTİ Dayanışması, Onur Yürüyüşü’nün 10 Mayıs’ta yapılacağını duyurdu ve sosyal medyadan destek çağrısı yaptı.

Kaynak: Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…