Ankara Adliyesi önünde alternatif adli yıl açılışı: Her türlü tahakkümün karşısındayız

Saray’daki adli yıl açılış törenini boykot eden Ankara Barosu’na kayıtlı avukatlar, ‘Her türlü tahakkümün ve tahakküm örüntüsünün karşısındayız’ dedi.

Ankara Barosu’na kayıtlı avukatlar, Saray’da yapılan adli yıl açılış törenini boykot etti. Avukatlar, Ankara Adliyesi önünde toplanarak alternatif adli yıl açılışı gerçekleştirdi.

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, yaptığı açıklamada, “Hukukçu olmanın, hukuk içerisindeki o üçayaktan halkın yanında olanın, yani toplumsal savunma makamı olmanın verdiği gurur; her türlü baskı ve hukuksuzluk aracının ilk önce onun kutsal varlığından duyduğu korkuda yatmaktadır” dedi.

KAOTİK HUKUK DÜZENİ OLAĞANLAŞTIRILIYOR

Bağımsız bir savunmanın baskı ve tahakkümün, hukuksuzluğun ve kötülüğün panzehri olduğunu söyleyen Sağkan, kaotik bir hukuk düzeni yaşandığını ve bunun uzun zamandır KHK’ler ve kararnameler aracılığıyla olağanlaştırılmaya çalışıldığını belirtti.

Savunma hakkının sınırlandırıldığını ve Türkiye’de herkesin adalete susadığını ifade eden Sağkan, “Türkiye’de temel hak ve özgürlüklerin başta ifade özgürlüğü olmak üzere büyük bir kısmı yok edilmiş, kalan kısmı ise bir lütuf gibi sunulmaya devam edilmektedir” dedi.

Sağkan, avukatların yaşadığı sorunları şöyle aktardı:

“Modern hukuk sistemlerini önceki yüzyılların karanlığından ayıran kuvvetler ayrılığı ilkesinin yok edildiği, yargının yürütmenin tahakkümüne sokulduğu bir düzlemde mesleklerini icra etmeye çalışan avukatlar; mesleğinin başında kendisini ekonomik ve sistemsel bir kaosun içinde bulmakta, büro masraflarını çıkarmak için insanüstü bir çaba göstermek zorunda ya da emek sömürüsüne dayanan işçi avukatlığa zorlanmaktadır. Bölünmüş adliyeler arasında koştururken henüz fiziksel olarak dahi ulaşılamayan bir adaleti tesis etmeye çalışan, adalet saraylarında üzerleri aranan, içinde bulunduğu ekonomik dar boğaza daha fazla katlanamayarak canına kıyan, Cumhurbaşkanlığı korumalarınca ya da kolluk güçlerince hunharca darp edilen, tutuklanan binlerce meslektaşımız, koşulsuz bir adaleti hem vatandaş hem de avukat sıfatlarıyla iki kere, bu yüzden de herkesten daha yüksek sesle talep etmektedirler.”

HER TÜRLÜ TAHAKKÜMÜN KARŞISINDAYIZ

Saray’da yapılan adli yıl açılışına işaret eden Sağkan, “Bizler, yargının eylemde, söylemde ve mekânda bağımsız olması ve bağımsız olduğu kadar bağımsız görünmesi gerektiğine inanmış olan avukatlar, her türlü tahakkümün ve tahakküm örüntüsünün karşısındayız. İşte bugün bizim burada bağımsız duruşumuzun, bizi var eden en kutsal sebebimiz olmasının yanı sıra, yargının bağımsızlığının koşulu ve öncüsü olduğunun da farkındayız” diye konuştu.

Adil yargılanma hakkı, ifade hürriyeti, insan onuruna yaraşır bir yaşamın tesis edildiği bir ülkede hukuki güvenliğin sağlanması için çalışacaklarını belirten Sağkan, tüm avukatların, hukukçuların, baro ve adliye personelinin adli yılını kutladı.

Avukatlar açıklamanın ardından Anıtkabir’i ziyaret etti.

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir