Amerikan boksunun ilk trans boksörü: Pat Manuel

 

PinkNews’in haberine göre; 8 Aralık gecesi trans sporcu Pat Manuel Amerikan boksunun ilk profesyonel trans boksörü olarak ringe çıktı ve galip oldu.

Birçok haber sitesi ve sosyal medyada “Trans boksör tarih yazdı.” başlığı ile haberler yapılırken, sporcu sosyal medya hesabından şu mesajı yayınladı:

“Olduğun gibi olmanın tarih yazmak olması çok komik geliyor.”

“Artık profesyonelim”

Indio, Kaliforniya’da yapılan maçta Süper Hafif Siklet’de Hugo Aguliar’la karşılaşan Pat, galibiyetinin hemen ardından şunları söyledi:
“Rakibime şapka çıkartıyorum. Buraya dövüşmeye geldi. Bütün maç boyunca durmadan benimle mücadele etti, ona bundan dolayı çok saygı duyuyorum. Başka bir şey istemem. Bu noktaya gelmek için verdiğim uğraşlarıma değdi. 6 yıldır bunun için uğraşıyorum. Artık profesyonelim!”

Bütün engeller ortadan kalktı

Manuel daha önce kadınların katıldığı müsabakalara katılmak zorunda kalıyordu ve bir maçta yaralandıktan sonra uzun süre boks yapamamıştı. Bunun ardından uyumlama sürecine başlayan sporcu; bir de zorlu bir bürokratik sürece girmek zorunda kalmıştı.
Kaliforniya boks yetkilileri bir lisans verme konusunda ilk başta çekimserdi ama Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin 2016 yılında trans sporcuların hiçbir kısıtlama olmadan olimpiyatlara katılabilmelerine karar vermesiyle Manuel için bürokratik engeller de ortadan kalkmış oldu

Kaynak : Pembe Hayat

İlginizi çekebilir