Amedspor’a yönelik ırkçı saldırı ve provokasyona karşı ortak açıklama yapan 33 kuruluş, tüm sorumluların soruşturulmasını talep etti.

Amedspor’un Bursaspor deplasmanında organize ırkçı saldırıya uğramasına, provokasyonun maç öncesinde ve sırasında da aralıksız devam etmesiyle ilgili 33 kuruluş ortak bir açıklama yayınladı.

Amedsporlu futbolcu ve taraftarlara karşı linç girişimine varan ırkçı saldırı için, sadece insanlık ve nefret suçu değil aynı zamanda Türkiye demokrasisine ve iç barışa kastetmiş organize bir eylem olduğunu belirten 33 kurumun açıklamasında şöyle dendi:

‘YETKİLİLERİN GÖZÜ ÖNÜNDE GERÇEKLEŞTİ’

“1990’ların faili meçhuller döneminin beyaz toroslar, JİTEM, katil ‘Yeşil’ simgeleri eşliğinde gerçekleştirilen saldırı bir taraftar eylemi değildir. Hazırlıkları günler öncesinden başlamış, yetkililerin gözleri önünde devam etmiştir.

Büyük bir felakete uğradığımız, yaralarımızı sarmak için birbirimizle kucaklaşmaya her zamankinden fazla ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, kader seçimlerinin arifesinde, iktidardan gördükleri himaye, destek ve yönlendirmeyle harekete geçen provokatörlerin amacı kaos ve korku yaratarak mevcut şer rejiminin devamını sağlamaktır.

‘TÜM YETKİLİLERİN SORUŞTURULMASINI İSTİYORUZ’

Buna olanak vermeyeceğimizi bildirirken Amedspor’un etrafında sımsıkı kenetleniyor, barış ve kardeşliğimizi güçlendirme kararlılığımızı bildiriyor, saldırıya imkân tanımış, engellememiş bütün yetkili ve sorumluların soruşturulmasını ve kovuşturulmasını talep ediyoruz.”

İmzalayan 33 Kuruluş:

2017 Bodrum Yurttaş İnisiyatifi / 78’liler Girişimi / Alevi Düşünce Ocağı Derneği / Alevi Kadınlar Birliği / Anadolu Kadın Hareketi / Anıtpark Forum / Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi / Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri ADAM-DER / Bakırköy Kent Savunması / CHP Bodrum Kadın Kolu / Datça Demokrasi Platformu / Demokrasi İçin Birlik (DİB) / Demokrasi İçin Birlik Dayanışma / Devrimci Parti / Doğu-Güneydoğu Dernekleri (DGD) / Dostluk ve Kültür Derneği (DKDER) / Düşünce Suçu (?!)na Karşı Girişim / Engelsiz Bileşenler Federasyonu / Gürün Gökpınar Koruma Platformu / Hak ve Adalet / Halkevleri / Halkların Demokratik Partisi (HDP) / Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği / Jineps Gazetesi / Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) / Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) / Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) / Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) / Türk Tabipleri Birliği (TTB) / Türkiye Esnaf Platformu / Yeryüzü Güncesi / Yeşil Sol Parti / Yurttaş Girişimi.

NE OLMUŞTU?

Bursaspor Amadspor maçı öncesi Amedspor’un kaldığı otelde başlayan saldırılar, statta da devam etmişti. Tribünlerdeki Bursasporlu taraftarlar 90’lı yıllarda faili meçhul cinayetlerle özdeşleşen “Beyaz Toros” ve “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın pankartlarını açmıştı. Taraftarlar ayrıca, sahaya bıçak ve mermi atmıştı. Amedspor kalecisi ve bazı futbolcuları saldırılar sırasında yaralanmıştı.

Bursaspor PFDK tarafından 9 maç seyircisiz oynama ve para cezası almıştı. Cezaya tepki gösteren Bursaspor, yapılan ırkçı saldırıya sahip çıkarak cezanın ‘vatansever’ taraftarlara verildiğini savunmuştu.

Kaynak: + GERÇEK

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…