Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu ile Amedspor taraftarları yaptığı açıklamada, “Tedbir almayan İl Valisi ve İl Emniyet Müdürü ile sorumluluğu bulunan tüm kamu görevlileri hakkında derhal idari soruşturma başlatılması çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Roza Yiğit

Amedspor, Bursa’da dün gerçekleşen Bursaspor maçındaki ırkçı saldırıların ardından buğgün Diyarbakır’a döndü. Polis, Amedspor oyuncularını havalimanında karşılamak üzere yola çıkan taraftar grubunu yolda durdurdu. Polisin arabalarla geçişe izin vermemesi üzerine taraftarlar, alana yürüyerek gitti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekileri Remziye Tosun, Nusret Maçin, Gülistan Atasoy Tekdemir ve Zeyyat Ceylan ile Türkiye İşçi Partisi (TİP) Diyarbakır yöneticileri de Amedsporluları karşılayanlar arasında.

Amedspor taraftarları ellerinde Amedspor bayrakları ile sık sık “Diren ha Diyarbakır, diren” şarkısını söyledi. Ayrıca “Amed halkı burada”, “Amedspor yalnız değil” gibi sloganlar attı.

Amedspor kafilesi uçaktan indikten sonra otobüsle taraftarların olduğu yere gitmek istedi ancak polis izin vermedi. Yaşanan arbedenin ardından takım oyuncuları, yöneticiler, taraftarlar ve Diyarbakırlılar kalabalık bir araç kafilesiyle Amedspor Stadyumuna doğru yola çıktı.

Amed’te deprem nedeniyle oluşturulan ve 80’i aşkın sivil toplum örgütünü bünyesinde barındıran Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu ile Amedspor taraftar grupları, Şehmuz Özer Tesisleri’nde basın açıklaması yaptı.

Açıklamada ev sahibi Bursaspor kulübünün, müsabakanın oynanacağı spor alanının ve çevresinin düzenini ve güvenliğini sağlama konusunda yükümlülüğüne uygun davranmayarak Spor Disiplin Yönetmeliğinin 14. maddesini ihlal ettiği belirtilerek özetle şöyle denildi:

“Aykırı davranan sporcular müsabakalardan men edilsin”

“Bursaspor kulübünün hükmen mağlup sayılmasına, sportmenliğe, oyun kurallarına ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) kararları ile talimatlarına aykırı davranan Bursaspor futbolcularının tespit edilerek resmi müsabakalara katılmaktan men edilmesine, Bursaspor kulübünün lig süresince bütün resmi müsabakalarını seyircisiz oynamasına, taşkınlık yapan, fiziki saldırıda bulunan, kesici delici aletleri stada sokan, suçu ve suçluyu öven pankartlar taşıyan, ırkçı ve nefret içerikli çirkin ve kötü tezahürat yapan bütün seyircilerin tespit edilerek bu seyirciler hakkında ömür boyu bütün müsabakalara giriş yasağı getirilmesine ve uygun görülen diğer disiplin cezalarının da uygulanmasına, karar verilmelidir.

“Özellikle müsabaka esnasında ve öncesinde ırkçı ve ayrımcı davranışlar nedeniyle UEFA disiplin yönetmeliği uyarınca UEFA Etik ve Disiplin Kuruluna da Amed Sportif Faaliyetler olarak başvuru yapılacaktır.

“Failleri tespit edin”

“Nefret söylemi ve suçları; spor hukukunun yanı sıra özellikle demokratik toplum düzeninin gereklerinden biri olan eşitlik ilkesine yönelik önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Nefret ve Ayrımcılık Yasağının, uluslararası insan hakları koruma rejiminin temel ilkelerinden biri olduğunu hatırlatarak, iki gün boyunca gerek nefret söylemleri gerekse ceza kanunu kapsamında birçok suç tipini içeren fiiller hakkında yargı makamlarınca etkin ve hızlı bir soruşturma ile faillerin tespit ederek yargı önüne çıkarmaya davet ediyoruz.

“İlk geceden itibaren yaşanan olaylardan gereken önlem ve tedbirleri almayan yine müsabaka esnasında yaşanan ve toplumsal barışı hedef alan vahim fiiller nedeniyle başta İl Valisi ve İl Emniyet Müdürü ile sorumluluğu bulunan tüm kamu görevlileri hakkında derhal idari soruşturma başlatılmasını ve bu süreçte görevden el çektirilmeleri çağrısında bulunuyoruz.

Logo paylaşım çağrısı

“Amedspor’a yönelik ırkçı saikli saldırı ve fiilleri kınadığımızı, başta kentimiz olmak üzere Amedspor’a gönül vermiş herkesi kulübün logosunu 24 saat süresinces sosyal medya hesapları profil resimlerinde kullanmaya ve flamaları araç ve evlerine asmaya davet ediyoruz.”

Ne olmuştu?

5 Mart’ta oynanacak Bursaspor-Amedspor maçı öncesi, bir grup Bursaspor taraftarı Amedspor kafilesinin kaldığı otelin önünde ırkçı sloganlar atarak mehter marşı okudu.

Oyunculara ve taraftara karşı maçtan önceki gece başlayan saldırılar maç sırasında sahada da devam etti, sahada “Beyaz Toros”, “Yeşil” pankartları açıldı. bianet’e konuşan Amedspor Kulübü Başkanı Selahattin Yıldırım, “Oyun boyunca sahaya bıçak, mermi, demir, su şişesi dahil bir dizi cisim atıldı, hakem resmen birinin ölmesini bekledi, hiçbir şekilde oyunu durdurmadı” dedi. Bazı futbolcular ve taraftarlar yaralandı.

Kaynak: BİANET

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…