Özgür Denizli

Amed Şehir Tiyatrosu’nda yeni sezon başlıyor

Amed Şehir Tiyatrosu, yeni sezonda ‘Tartuffe’ ile 21 Eylül’de izleyiciyle buluşacak. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasının ardından kapatılan Diyarbakır Şehir Tiyatrosu oyuncuları tarafından kurulan Amed Şehir Tiyatrosu yeni sezona hazırlanıyor.

Galeria İş Merkezi içinde geçtiğimiz sezon “Qırıx”, “Dawiya Dawî”, “Wê Hesab Neyê Dayin” gibi yeni oyunlarıyla birlikte birçok eski oyunlarını da sahneledi. Amed Şehir Tiyatrosu, her ay düzenledikleri programların yanı sıra “Düşlerden Özgürlüğe” sloganıyla 6’ncı Amed Tiyatro Festivali, “Elim Sende” sloganıyla da 1’inci Amed Çocuk Festivali’ni de düzenledi. Tiyatroda çalışmalar sürerken Tartuffe’yi ve yeni sezonu Mezopotamya Ajans’ından Dicle Müftüoğlu oyuncularla konuştu. Geçen sezon “Dawiya Dawî” stand up’ı ile sahnede gördüğümüz ve yeni oyunda Orgon olarak karşımıza çıkacak Özcan Ateş, geçtiğimiz yılı oldukça dolu geçen bir yıl olarak tanımlıyor ve “Hem oyunlarıyla, hem festivalleri hem de izleyicileriyle oldukça yoğundu” diye ekliyor.

İmkansızlıklar içinde tiyatro

Herhangi bir yerden destek almadan imkansızlıklar içinde çalışma yürütmenin oldukça kutsal olduğunu dile getiren Ateş, “Destek almadan çalışmak zor ancak bizim böyle bir gücümüz var. İmkanlarımızı ortadan kaldırarak bizim çalışmamızı engellemek isteseler de biz çalışmalarımızı büyütüyoruz. Bu koşullarda kurslarımızı da sürdürüyoruz. Bizim eğitim verdiğimiz öğrencilerimiz de bu oyunda bizimle sahne alacak. Zorluklarıyla birlikte bu tiyatroyu ayakta tutabilmenin güzellikleri de var. Her şeyi kendi imkanlarınla yaratıyorsun. Kendi ellerinle yaptığında daha bir kıymetli geliyor sana ve bu durum bizim motivasyonumuzu arttırıyor. Gelen izleyicilerimiz de bu durumdan çok etkileniyor ve bu durum bize daha olumlu olarak dönüyor. Oların ilgisi bize moral veriyor” diyor. Bu koşullarda çalışmanın kıymetini bilenlerin de kendilerine ilgilerini eksik etmediğini dile getiren Ateş, “Qırıx”, “Dawiya Davî”, “Wê Hesab Neyê Dayin” oyunlarını hem Diyarbakır’da hem farklı kentlerde hem de farklı ülkelerde sahnelediklerini belirtiyor.

Qırıx’ın devamı geliyor

Geçen yıldan aldıkları güçle bu yıl için de çalışmalarına başladıklarını sözlerine ekleyen Ateş şöyle devam ediyor: “Şimdi Tartuffe oyunun provalarını yapıyoruz. 21 Eylül’de prömiyerini yapmayı planlıyoruz eğer bir sorun çıkarsa da 28 Eylül’de sahne alacağız. Qırıx’ın 2’inci bölümünün de provaları yapılıyor. Qırıx geçen sezon çok sevilen oyunlardan biriydi. Kemal Ulusoy’un ve Elvan Koçer’in tek kişilik oyunları olacak. Yine çocuk oyunları festivali ve turneler olacak. 13 Ekim’de Van’da ardından da İstanbul’da bir festivaller olacak. Batman, İzmir, İstanbul’da gösterimlerimiz olacak. Çocuklar için de her pazar günleri oyunlar oynamaya devam edeceğiz.”

Tartuff’e Kürtçe’de

Tartuffe’nin Yönetmeni Rüknettin Gün de, oyunu ayın sonuna yetiştirmek için çalışmalarını hızlandırdıklarını belirtiyor. Fransız yazar Jean Baptiste Poquelin’in (Moliere) oyununu Kürtçe’ye uyarladıklarını belirten Gün, “Oyuna ismini veren Tartuffe dindar bir kişi. Bu aynı zamanda iki yüzlü bir kişi. Kendini dindar olarak gösteriyor ancak böyle biri değil. Aile bu durumu fark ediyor ama Orgon buna inanmıyor. Bu kişiye malını, mülkünü emanet ediyor. Kızını bununla evlendirerek onu kendi ailesine katmak istiyor. Aile bu sahtekara karşı birleşip iki yüzlülüğünü açığa çıkartmak istiyor. Hem ailenin mal varlığını alıyor hem de Orgon’un eşine başka bir gözle bakmaya başlıyor. Orgon ise durumu kendi gözleriyle görünceye kadar duruma inanmıyor. Bu olay gözünün önünde yaşanmayıncaya kadar bu duruma inanmıyor. Bizim oyunumuzun konusu kısacası bu. Tek perdeden oluşan oyun 70 dakika. Aralarında öğrencilerimizin de olduğu 9 kişilik bir ekip tarafından sahnelenecek” diye ekliyor.

Hikaye evrensel

Fransız bir yazar tarafından kaleme alınmasına rağmen bu topraklardan uzak bir hikaye olmadığını söyleyen Gün, şöyle devam ediyor: “Aslında bu mesele evrensel bir mesele her yerde bunun örnekleri yaşanıyor. Kürdistan’da da böyle gerici, ikiyüzlü dini kullanan çok sayıda kişi var. Gündemde olan konu din ve bunun istismar edilmesi. Biz de bunu izleyiciyle buluşturacağız.”

Kaynak: Yeni Yaşam, MA (Dicle Müftüoğlu)

Exit mobile version