‘Amaç erkeği dönüştürmek’

HDP’li Taşdemir, TJA’nın ‘Özgürlük için sen de ayağa kalk’ kampanyasını değerlendirdi

Özgür Kadın Hareketi (TJA), “Değişim ve özgürlük için sen de ayağı kalk” şiarıyla kampanya başlattı. Kampanya kapsamında 6 aylık eylem ve etkinlik programı açıklanırken, eylemlerin startı trafikte “Mor Konvoy” oluşturarak verildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili ve Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, kampanyayı Mezopotamya Ajası’ndan (MA) Arjin Dilek Öncel’e değerlendirdi. AKP hükümetinin 17 yıldır izlediği kadın karşıtı politikanın değişmediğini ifade eden Taşdemir, İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırıları örnek verdi. AKP zihniyetinin kurumsallaştığı her yerde, kadınların birey olarak tanımlanmadığı bir siyasetin ortaya çıktığını söyleyen Taşdemir, AKP’nin kadın düşmanı siyasetinin toplumda erkek egemen zihniyeti de beslediğini dile getirdi. Bu zihniyete karşı kadınların da günden güne daha güçlü direniş sergilediklerini belirten Taşdemir, “AKP, kadınları bu mücadele deneyimleri konusunda geri adım attırmaya çalışırken, bir yandan da bu açığa çıkan bilinci ve farkındalığı hedef aldı. Kadın mücadelesinin önünde bir set kurdu. Bu set ile elbette güçlenen erkek anlayışı oldu, erkeklik oldu. Meclis’te ‘Sen kadınsın gülemezsin’ diyen, kadınları aşağılayan bir siyasal akıl var. Bunun yereldeki yansıması da elbette kadınlara şiddet olarak dönüyor” diye belirtti.

‘Vahşet boyutunda’

Kadına, doğaya ve çocuğa yönelimlerin toplumsal çürümeyi beraberinde getirdiğini hatırlatan Taşdemir, “Artan kadın cinayetleri, şiddet, taciz ve tecavüzler, yine ekolojik sorunlar, savaş meselesi, barış politikası, bütün bunlar aslında geldiğimiz aşamada artık bir vahşet boyutunda. Gittikçe aslında gerginleşen, bir anlamda erkeklik kültürünü yücelten, bu anlayışa siyasetin kapılarını açan siyasal anlayış ve iktidar gerçekliği ile karşı karşıyayız. Tabii bunlar faşizmi de besleyen şeyler. Faşizmi yaşayan ülkelere, dünya deneyimlerine baktığımızda, benzer aile politikalarını, benzer çocuk politikalarını, benzer gençlik politikalarını izlediğini görüyoruz. Son 4 yıldır tam da faşizmin kodlarına göre, şekillendirmeye çalışan bir toplumsal gerçeklik, kadın gerçekliği söz konusu” dedi.

‘Öcalan düşünmeye sevk etti’

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın son avukat görüşmesinde çocuk gelinler ve kadınların yaşadıkları şiddete dikkati çektiğini anımsatan Taşdemir, faşizmin en derin yaşandığı yerde Öcalan’ın kadınların yaşadığı sorunu toplumsal bir sorun olarak görüp değerlendirmesi ve bu sorunu bir demokrasi meselesi olarak görmesinin, bir kez daha herkesi düşünmeye sevk ettiğini dile getirdi. “Maalesef bu durum sadece sistem partilerinde var olan bir sorun değil. Bizim devrimci hareket içinde de kadın meselesini ikinci planda gören, barışla bağını kurmayan kimi yanılgılı yaklaşımlar oluyor” diyen Taşdemir, şunları söyledi: “Sayın Öcalan, bir kez daha kadın meselesinin aslında toplumsal bir mesele olduğunu gösteriyor. Kısacık avukat görüşmelerinde mutlaka yer ayırması, bu anlamda gerçekten, bizi güçlendiren ve sorgulatan bir yaklaşım. Biz Sayın Öcalan’ın kendi mücadelesini, bir kadın mücadelesi olarak tanımladığını görüyoruz.”

Mücadeleye davet

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Taşdemir, kampanyanın iki ayaklı olmasını değerlendirdi. TJA’nin başlattığı kampanyanın sadece Kürdistan’da değil Türkiye’de de karşılık bulduğunu sözlerine ekleyen Taşdemir, şöyle devam etti: “Bir kez daha kadınları mücadeleye örgütlülüğe davet eden, bu konuda erkeklerin de rol ve sorumluluğunu gören bir yerden, bir kampanya başlatma ihtiyacı hissettik. Türkiye ve Kürdistan’da yıl sonuna kadar süren bir kampanya olacak. Her ayın bir gündemi ve tematik öne çıkardığı bir mesajı var. Mesela bu ay daha çok kampanyayı tanıtma, erkeklerin toplumsal dönüşümü ve değişimini esas alacağız. Sonraki aylarda anadil, kültür, ekoloji, savaş meselesi, kadın haklarıyla bir kampanya yürütmeyi düşünüyoruz. HDP Kadın Meclisi olarak Kürdistan’da TJA’nın başlattığı bir kampanya ile paralel bir mücadele yürütme kararı aldık. Türkiye’de değişim, açlık, yoksulluk temalı başlatılan bir kampanya var. Orada da Kadın Meclisi’miz onlarla paralel bir mücadele yürütecek.”

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir