TÜİK’in açıkladığı Eylül ayı enflasyon verisini değerlendiren Ekonomist Altınörs, yüzde 25’e dayanan enflasyon ile ekonomik krizin AKP’nin kontrolünden çıktığını belirterek, “Duyun-i Umumiye nasıl ki Osmanlı Devleti’ni yarı sömürge haline getirdiyse, AKP iktidarı da Türkiye’yi adım adım sömürge durumuna doğru sürüklüyor” dedi. 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı son verilere göre, enflasyon 24,5 ile Eylül ayında beklentilerin çok üstünde bir artış gösterdi. Son 15 yılın en yüksek oranıyla 2001 krizi seviyesine ulaşan enflasyon, 2003 yılı Ağustos ayında n yüzde 24.9 olarak açıklanmıştı.

‘Fiyatı arttırmakta zorlanan üretici işçileri çıkartacak’

HDP’nin eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs, Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Selman Güzelyüz’ değerlendirmede bulundu. Açıklanan verilerin tahminlerin de üstünde gerçekleşmesi nedeniyle Türkiye’nin giderek kötüleşen bir tablo ile karşı karşıya olduğunu belirten Altınörs’a göre, Türkiye’yi zor günler bekliyor. Altınörs, talebin daraldığı bir ortamda üreticilerin fiyat artışına gitmekte zorlanacakları için işçi çıkartma yoluna gideceklerini de ifade etti.

‘Kriz hükümetin denetiminden çıktı’

“Her halükarda bir krizin olduğu ve bu krizin hükümetin denetiminin dışına doğru çıktığı bir gerçek” diyen Altınörs, krizi yaratan şeyin AKP’nin ekonomi politikası olduğunu belirtti. Krizin ne dış güçler ne ABD’nin yaptırımları nedeniyle çıktığını söyleyen Altınörs, şunları kaydetti: ”Bu kriz, hükümetin krizidir. Enflasyondaki artışın sebebi bile dış kesimlerde gösterilmeye çalışılıyor. Zaten AKP iktidarı bugüne kadar hiçbir başarısızlığın sonuçlarını üstlenmedi. Dolayısıyla neo-liberal ekonomi politikaların yol açtığı bu krizden AKP’nin benimsediği ekonomi politikalarıyla çıkılmaz.”

HDP’ye düşen görev

Bu nedenle alternatif ekonomi modellerinin tartışılması gerektiğini söyleyen Altınörs, “Bu noktada özellikle de HDP’ye büyük bir görev düşüyor. Çünkü İYİ Parti ve CHP’nin savunduğu ekonomi politikaları, AKP’nin savunduğu ekonomik politikalardan çok farklı değil” dedi.

AKP Türkiye’yi sömürge durumuna sürüklüyor

Altinörs, son olarak şunları ekledi: “Türkiye, 2018 Mayıs ayı itibariyle mali krize girmişti. Bu mali kriz nedeniyle Ağustos-Eylül ayları itibariyle ekonomi daralmaya gitti. Yüksek enflasyon, yüksek faiz, yüksek dolar eşliğinde çok büyük bir ekonomik daralma Türkiye’yi bekliyor. Nasıl ki Düyun-u Umumiye, Osmanlı Devleti’ni yarı sömürge haline getirdi ise, AKP iktidarı da Türkiye’yi adım adım sömürge durumuna doğru sürüklüyor” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…