Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ulusal yarışma kategorisinin geçtiğimiz sene kaldırılmasının ardından sinema örgütleri ortak bir açıklama yayımladı.

21 vakıf, dernek ve meslek birliğinin imzaladığı ortak açıklamada, AKP’li Belediye Başkanı Menderes Türel’in ulusal yarışma kategorisini kaldırma kararını protesto ederek hiçbir etkinliğine katılmayacakları duyuruldu. Yapılan ortak açıklamada, “Elli yılı aşkın bir süredir ülkemizin en önemli festivali olan Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ulusal yarışma bölümleri Başkan Menderes Türel tarafından geçtiğimiz yıl kaldırılmıştır. Tüm sinema sektörünün festivale katılmama kararı almasıyla Antalya tarihindeki en silik festivalini yaşamıştır. Antalya Film Festivali’ne ulusal ve yerli kimliğini yeniden kazandırmak için yaptığımız girişimler bu yıl da karşılık bulmamıştır” denildi.

Boykot çağrısı

Aralarında, Sinema Emekçileri Sendikası (SİNE-SEN), Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), Sinema Oyuncuları Derneği (SODER) gibi dernek ve sendikaların yanında, sinemayla ilgili birçok meslek kuruluşunun da bulunduğu kurumların bildirisinde, “Türkiye sinema sektörünü oluşturan kurum ve kuruluşlar olarak her ne gerekçeyle yapılırsa yapılsın kısa belgesel, uzun metraj ulusal film yarışmaları kaldırılmış bir Antalya Film Festivali’ne razı olmayacağımızı ve hiçbir etkinliğine katılmayacağımızı yeniden duyuruyoruz. Tüm sinema emekçilerini, sanatçılarını, yerli ve yabancı kamuoyunu festivale ve etkinliklerine katılmamaya davet ediyoruz” denildi.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…