Türkiye’nin, Ortadoğu’da Arap Baharı denilen olayların başlamasının ardından yaşadığı dönüşümü analiz eden Almanya’nın eski Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Joschka Fischer, ‘Avrupa’nın hasta adamı geri dönüyor’ yorumunu yaptı.

Project Syndicate internet sitesi için bir makale kaleme alan Fischer, 2011 yılında Arap Baharı başlayana dek başarılı bir ‘İslami demokrasi’ modeli olarak gördüğü Türkiye’nin geçen 7 yılda ‘Avrupa’nın hasta adamı’ unvanını hızlı bir şekilde yeniden kazandığını savundu.

‘Atatürk’ün izinden ilerleme ve Türkiye’yi Batı’yla entegre etme şansına sahipti ancak…’

Stratejik konumu, ekonomik ve insani potansiyeli sayesinde Türkiye’nin parlak 21. yüzyıl geleceğine doğru hareket etmesi gerekirken milliyetçilik ve yeniden doğuya yöneliş anlayışıyla 19. yüzyıla doğru yol aldığını belirten Fischer, “2014 yılında cumhurbaşkanı olan Erdoğan, Türkiye’nin hızla modernleşmesine ve aynı hızda geriye doğru gidişine başkanlık etti. Atatürk’ün izinden ilerleme ve Türkiye’yi Batı’yla entegre etme görevini tamamlama şansına sahipti ancak başarısız oldu” ifadelerini kullandı.

Kaynak: gazetefersude.com

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…