Kömür enerjisine karşı direnişin sembolü haline gelen Hambach ormanında ağaçların kesilmesini engellemeye yönelik mücadele sürüyor. Ormanın kalan kısmındaki ağaçların kesilmesini önlemeye çalışan binlerce kişi protesto gösterileri düzenledi.

Almanya’nın Aachen kenti yakınlarındaki Hambach ormanında, linyit ocağının genişletilmesi için ağaçların kesilmesini engellemeye çalışan binlerce kişi protesto gösterisi düzenledi.

Alman enerji şirketi RWE’nin ormanda kalan 200 hektarlık alandaki ağaçları da kesmek istemesi nedeniyle bölge halkı yaklaşık beş seneden beri direniyordu.

Bunun için ormanlık alandaki ağaçlarda 80 kadar ağaç ev kuran ve uzun süre bu evlerde yaşayan protestocular 2 Ekim günü ormandan polis zoruyla tahliye edilmişti.

Dün gerçekleştirilen protesto gösterilerinde ise protestocular yüzde 90’ı yok edilen, kalan 200 hektarlık alanın da kesilerek kömür madenine dahil edilmesi planlanan alandaki ağaçların kurtarılması talebiyle gösteriler düzenledi.

Yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla Hambach ormanında iki ayrı noktada düzenlenen gösterilerde, eylemciler “kömür ocaklarına derhal son verilmesi” çağrısı yaptı.

Perşembe günü protestolar için organize edilen bir trenle Prag’dan yola çıkan göstericiler yol üzerinde birçok katılımcı toplayarak yok edilesi planlanan ormanlık alanın yakınındaki Düren şehrine geldi.

Burada polisle karşı karşıya gelen göstericiler istasyondan ayrılmayı kabul etmeyerek Cumartesi sabahı eyleme geçti.

Eylemcilerin bir kısmının kendilerini Hambach kömür madenine giden demiryoluna zincirledi. Otoyol tarafından ormanlık alana girmeye çalışan eylemcileri ise otoyol polisinin durdurmaya çalıştığı fakat bunu engelleyemedi.

Ne olmuştu?

Alman enerji şirketi RWE, linyit kömürü alanlarını genişletmek amacıyla yüzde 90’ı yok edilen Hambach ormanının kalan 200 hektarlık kısmından da kömür çıkartmak istiyor. Bunun için ormandaki ağaçları keserek maden açmak isteyen şirkete ve buna izin verenlere karşı doğa ve yaşam savunucuları ağaçların kesilmemesi, ormanın yok olmaması için mücadelelerini sürdürüyor.

2 Ekim’deki polis saldırısının ardından bölgedeki Münster Yüksek İdare Mahkemesi bir maden ve orman arazisinin sahibi RWE şirketinin ağaç kesimiyle ilgili olarak yürütmeyi durdurma kararı almış, bu olay ise protestocular arasında sevinç yaratmıştı.

 

Kaynak : Sendika.org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…