Anayasa Mahkemesi iki cinsin de özelliklerini taşıyan bebeklerin cinsiyet hanesinin boş bırakılmasını ‘ayrımcı’ bulmuştu.

Almanya’da hükümet interseks bebekler için doğum belgelerinde üçüncü bir cinsiyet opsiyonunu mümkün kılan yasa tasarısını onayladı. Hükümet tarafından onaylanan yasayı Almanya Federal Aile, Yaşlılılar, Kadınlar ve Gençlik Bakanlığı sosyal medyadan duyurdu.

DW Türkçe’de yer alan habere göre; Almanya’da koalisyon hükümetinin kabul ettiği yasa tasarısına göre hem erkek hem de kadın organlarıyla doğan interseks bebeklerin cinsiyeti artık “çeşitli” ibaresi altında kaydedilebilecek.

Gelişmeyi, Almanya Federal Aile, Yaşlılar, Kadınlar ve Gençlik Bakanlığı resmi Twitter hesabından duyurdu. Tweette, kendini ‘kadın’ ya da ‘erkek’ olarak tanımlamak istemeyenlerin resmi kayıtlarda ‘çeşitli’ olarak kaydolabileceği ifade edildi.

Ülkede 2013 yılından beri iki cinsiyetin de özelliklerini taşıyan bebeklerin doğum belgelerinde cinsiyet ibaresinin boş bırakılmasına imkân tanıyan bir düzenleme bulunuyordu. Ancak Anayasa Mahkemesi geçen yıl Kasım ayında cinsel kimliğin anayasada temel bir hak olarak güvence altına alındığını belirterek medeni durumdaki düzenlemelerin interseks bireylere karşı “ayrımcı” olduğuna hükmetmişti. Anayasa Mahkemesi söz konusu kanunda değişikliğe gidilmesi için hükümete 2018 yılının sonuna kadar süre tanımıştı.

‘KİMSE CİNSEL KİMLİĞİ TEMELİNDE AYRIMCILIĞA UĞRAMAMALI’

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Adalet Bakanı Katarina Barley, tasarının kabul edilmesini önemli bir adım olarak nitelendirerek, “Kimse cinsel kimliği temelinde ayrımcılığa uğramamalı” diye konuştu. Barley, cinsel kimlik tanımında öngörülen üçüncü kategorinin interseks bireylere “onur ve pozitif bir kimlik” algısı sağlayacağını söyledi.

Aile Bakanı Franziska Giffey ise Almanya’da bir sonraki adımın transseksüel bireylerin yasal hakları ile ilgili düzenlemeler olduğunu söyledi. Giffey, bireylerin biyolojik cinsiyetlerini belirleyen tıbbi muayenelerin önüne geçmenin de düzenleme kapsamına alınacağını açıkladı.

Danimarka, İrlanda, Malta, Norveç ve İsveç’in ardından geçen ay Portekiz, transseksüel kimliğin kişilerin kendi inisiyatifinde bir hak olduğunu yasal güvence altına alan altıncı Avrupa ülkesi oldu. Söz konusu düzenleme ile interseks bebeklerin hayatlarının ileri evrelerinde kendi cinsiyetlerini kendileri seçebilmeleri adına bebeklikte yapılan cerrahi müdahaleler de yasaklandı

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…