Aliğa Emek ve Demokrasi Platformu’ndan São Paulo gemisine karşı miting

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Print
Email

Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu, “Aliağa dünyanın çöplüğü değildir” şiarıyla São Paulo gemisine karşı 4 Ağustos’ta Aliağa’da miting düzenleyecek.

3 Ağustos 2022 15:29
Manşet Resimleri

 

Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın onayı ile Brezilya’dan Aliağa’ya getirilmesi planlanan tehlikeli maddeler içeren São Paulo gemisine karşı 4 Ağustos 2022 Perşembe günü miting düzenleyecek. Mitinge çağrı yapan tertip komitesi, “Havamıza suyumuza toprağımıza sahip çıkmak için 4 Ağustos’ta ‘Aliağa dünyanın çöplüğü değildir’ mitinginde buluşuyoruz” dedi.

 

‘Bu geminin ülkemize girmesine izin vermeyeceğiz’

Tertip komitesi yaptığı çağrı açıklamada, “Üzerinde bulunan tonlarca tehlikeli atık, asbest, kurşun ve kurşun kadmiyum, cıva ve organik kalay bileşikleri bulunan São Paulo gemisinin Türkiye’ye ve Aliağa’ya girmesine izin vermemeliyiz. Anne karnındaki çocuklarda dahi kalıcı rahatsızlıklara sebep olabilecek zehirli ağır metaller ve kimyasallar olan, çevremiz için çok ciddi tehlike arz eden bu geminin ülkemize girmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

 

Şimdiye kadar sayısız işçinin iş cinayetlerinde, kanser vb. hastalıklarda hayatını kaybettiği belirtilen çağrıda, “4 Ağustos’ta yapacağımız mitingde suyumuza, toprağımıza, havamıza, insanımıza, kısacası hayata düşman bu anlayışa karşı insan sağlığını tehdit eden São Paulo gemisini istemeyeceğimizi haykıracağız” denildi.

 

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği miting Aliağa Petrol-İş Binası’nın önünden saat 18.00’da başlayacak. Mitinge İzmir’den katılacaklar için saat 16.00’da Konak Üst Geçidinden otobüsler kaldırılacak.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.