Güldür Güldür Show’da sahneye çıkan tiyatrocu Ali Sunal, deprem felaketine ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Sunal, “Artık normal olan her felaketi kadere bağlayanı değil o felaket olmadan önce bilimi dinlemektir” dedi.

Maraş merkezli depremler dolayısıyla ara verilen Güldür Güldür Show, bugün yayınlandı. Deprem bölgesine yardım çalışmalarında rol oynayan Ali Sunal, sahnede yaptığı konuşmayla sosyal medyada gündem oldu.

Güldür Güldür Show’da sahneye çıkıp deprem felaketi sonrası yaşananlara ilişkin eleştirel bir konuşma yapan tiyatrocu Ali Sunal, “Çürük binalara imar affı vermek, böyle bir zamanda çadır satmak, bir kişinin bile sorumluluk hissedip istifa etmemesi normal mi?” diye sordu. Sunal, “Hayır, bu normal değil. Artık normal olan bir vatandaş olarak hesap sormak” ifadesini kullandı.

Sunal’ın sahnedeki konuşması şöyle:

“11 ilimizde hissedilen deprem felaketinde 10 binlerce insan hayatını kaybetti. 100 binlerce insan ailesini kaybetti. Milyonlarca insan evini, arkadaşlarını, anılarını, geçmişini, şehrini kaybetti. Ve 85 milyonun yüreği yanıyor. bu yangın hiç bir zaman sönmeyecek. Buna emin olabilirsiniz. Depremin üzerinden haftalar geçti. Ve her kes bi artık normalleşmenin peşinde. Peki nedir bu normal? Nasıl bir normalleşmenin peşindeyiz?

Mesela fay hattına bina yapmak mıdır normal olan? Ya da depremden sonra arama kurtarmanın gecikmesi normal midir? Denetlenmemiş binalar, parayla satın alınan mimar diplomaları, beceriksiz müteahhitler, liyakatsiz görevliler normal midir? Çürük binalara imar affı verilmesi normal midir? Binlerce insanı ölüme göndermek normal midir? Ve böyle bir felaket sonrası bir kişinin bile sorumluluk hissedip ‘Arkadaş ben yanlış yaptım, özür diliyorum’ deyip istifa etmemesi normal midir sizce? Hayır efendim, böyle bir normal yok. Artık normal olan bir vatandaş olarak hesap sormak. Artık normal olan her felaketi kadere bağlayanı değil o felaket olmadan önce bilimi dinlemektir. Bundan sonra normal olan yetki veren kişinin akrabasına, ailesine, partilisine, arkadaşına yaptırması değil, uzman olana yaptırmasıdır.”

Kaynak: + GERÇEK

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…