Adıyaman’da Alevi öğrencilere namaz kılmaları için baskı yapıldığı iddialarını HDP’li Kenanoğlu, meclise taşıyarak, sorumlular hakkında herhangi bir işlemin yapılıp yapılmadığını sordu

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Adıyaman ili Gölbaşı ilçesinde Belören Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde Alevi öğrencilere namaz kılmaları için baskı yapıldığı ile ilgili iddiaların Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

‘Herkes kanun önünde eşittir’

Kenanoğlu, Anayasanın 10. maddesini hatırlatarak, “Herkesin, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşit olduğu, devletin, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlü olduğu, devlet organları ve idare makamların bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorunda olduğu açıkça belirtilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden zarar gördüklerini belirten 14 kişinin başvurusuyla Türkiye’yi, “Daha fazla gecikmeden, ailelerin inanç aidiyetlerini ortaya koymak zorunda bırakılmadıkları bir ders muafiyet sistemi ortaya konulmalıdır” şeklindeki kararını da hatırlatan Ali Kenanoğlu, bu karara rağmen somut bir adımın atılmadığına dikkat çekti.

Adıyaman’da Menzil tarikatının etkin olduğu, Semerkand adlı dergilerinin okullarda dağıtımının yapıldığı, Alevi evlerinin işaretlenmesi gibi olayların da daha önceleri kamuoyuna yansıdığını kaydeden Kenanoğlu, toplumsal barış açısından farklı inanç ve kimliklerin bir arada yaşamını zedeleyen bu tür olayların üzerine gidilmesi gerektiğini aksi taktirde telafisi imkansız olaylarla karşılaşılacağı uyarısında bulundu.

‘Öğrencilere menzil tarikatının kitapları dağıtıldı’

Kenanoğlu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a şu soruları yöneltti:

“Alevi öğrencilere zorla namaz kıldırılması, Alevi kız öğrencilere başlarının örtülmesi için baskı yapılması, kız öğrencilere beden eğitimi dersinin yasaklanması, kız ve erkek öğrencilerin birbirleriyle konuşmasının yasaklanması, mezuniyet törenine sadece erkek öğrencilerin katılması ve mevlid okutulması ile ilgili iddialara ilişkin olarak; sorumlular hakkında herhangi bir işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa neden başlatılmamıştır? Başlatılmışsa nasıl bir işlem yapılmıştır?
Söz konusu okulda, öğrencilere Menzil tarikatının kitaplarını dağıtanlar hakkında bir işlem yapılmış mıdır?”

Kaynak: YENİ YAŞAM    (PİRHA)

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…