Albayrak: Tarım Kredi Kooperatifleri Tarımsal Üretici ya da Çiftçi Değildir

Tarımsal kredilerde faiz oranının yüzde 8 olmasına ilişkin karara rağmen Tarım Kredi Kooperatiflerinin yüzde 23-24 gibi oranlarla kredi vermesini Meclis gündemine taşıyan CHP’li Vekil Gürer’e Berat Albayrak cevap verdi.

Bakanlar Kurulu’nun tarımsal kredilerde faiz oranının yüzde 8 olmasına ilişkin kararına karşın, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiye yüzde 23-24 gibi ticari kredi oranları ile kredi kullandırmasını Meclis gündemine taşıyan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yanıt verdi.

Gürer’in yazılı soru önergesine yanıt veren Bakan Albayrak “Tarım Kredi Kooperatifleri tarımsal üretici ya da çiftçi değildir. Banka tarafından tarımsal üretim yapan üreticilere kullandırılan kredilere uygulanan faiz oranlarının Tarım Kredi Kooperatiflerine uygulanması mümkün bulunmamaktadır” dedi.

Gürer, “Sayın Bakanın ya Bakanlar Kurulu kararından haberi yok, ya da yine çiftçiye boş umut aşıladılar. Çiftçi borç batağında, son 7 yılda 3.4 milyon hektarlık alan çiftçilerimiz tarafından terkedildi” diye konuştu.

Gürer: Çiftçinin kredi maliyetleri farkına varmadan sürekli yükseliyor

Vekil Gürer, Ziraat Bankasının Tarım Kredi Kooperatiflerine tahsis ettiği tarımsal kredileri ticari kredi olarak verdiğini hatırlatarak Bakan Albayrak’a şunları sormuştu:

“Tarımsal kredilerin faiz oranı yüzde 8 olduğu için Tarım Kredisinin aradaki farkı çiftçiden ‘kaynak kullanım ücreti’ olarak tahsis ediliyor. Her faiz yükseldiğinde Tarım Kredisinin kaynak kullanım ücreti de artıyor. Dolayısıyla yüzde 8 indirimli kredi kullandığını düşünen çiftçinin kredi maliyetleri de farkına varmadan sürekli yükseliyor.

“2012’de ticari kredilerdeki faiz oranı ile indirimli tarımsal kredi faiz oranları birbirine yakın olduğu için çiftçinin aleyhine yapılan bu anlaşmanın içeriğinin değiştirilmesi için çalışma yapılmakta mıdır? Piyasa faizleri yükseldikçe, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiden aldığı ‘kaynak kullanım ücreti’ yani gizli faizinde artması devam edecek midir?”

Albayrak: Kooperatifller tarımsal üretici ya da çiftçi değil

Gürer’in soru önergesine yanıt veren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konuyu şöyle cevapladı:

“Tarım Kredi Kooperatifleri tarımsal üretici ya da çiftçi olmadığından, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından düşük faizli tarımsal kredi kullandırılabilecek kişiler arasında bulunmamaktadır. Dolayısıyla, Banka tarafından tarımsal üretim yapan üreticilere kullandırılan kredilere uygulanan faiz oranlarının Tarım Kredi Kooperatiflerine uygulanması mümkün bulunmamaktadır”

Gürer: Yüzde 19’a çekilmesi gerekiyor

Gürer konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, “Şu anda Tarım Kredi Kooperatiflerinde çiftçiye komisyon hariç yüzde 23-24 aralığında faiz oranı ile kredi kullandırılıyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinin tarımsal kredi faiz oranlarını en az yüzde 19’a çekmesi gerekiyor. Yüksek faiz uygulamasından dolayı çiftçinin borcu katlanıyor, tarımsal üretim olumsuz etkileniyor” dedi.

Kaynak: BİANET

İlginizi çekebilir