Alba işçilerinden Petrol-İş’e tepki: Saray’ı değil direnişin yolunu tutun

Petrol-İş Sendikası’na üye Alba işçileri, işyerindeki taciz ve işten atmalara karşı sürdürdükleri direnişlerinin 60’ıncı gününde, sendikanın tutumuna ilişkin yazılı açıklama yaptı. Direnişçi işçiler, “Tek adamların değil, demokratik işleyen ve direnişçi bir Petrol-İş” beklentilerini dile getirdi. Petrol-İş Sendikası’nda antidemokratik bir işleyiş olduğunu kaydeden Alba direnişçileri, sendikadaki bürokratik anlayışı vurgulayarak, “Her kademesinde tek adamların olduğu değil, demokratik işleyen ve direnişçi bir Petrol-iş” istediklerini kaydetti.

Açıklamalarında direnişe sürdürdükleri iki ay süresince Petrol-İş yönetiminin direnişe ve işçilere sahip çıkmadığını kaydeden işçiler, sendika yönetiminin yetki alacak düzeyde üyelik olmamasını direnişin başlatılmamasına gerekçe yaptığını söyledi. Sendika yöneticilerinin işçilerinin örgütlülüğüyle ilgilenmediğini kaydeden direnişteki Alba direnişçileri, “Gebze Şube Başkanı Eyüp Akdemir de Genel Başkan Süleyman Akyüz yetki olmadan sürece dair yapacağımız bir şey yok diyerek yetki düzeyine gelinmemiş olmasını bahaneye çevirdiler” dedi. Alba Plastik’te örgütlülüğün geliştirilmesi için sendikanın bir çabası olmadığına da dikkat çekti.

‘Demokratik işleyiş’

Açıklamalarında Alba Plastik’te işçilere yönelik taciz saldırısının kadın-erkek iki işçi arasındaki sorun olarak göstermeye çalışan sendika yönetimine tepki gösteren işçiler, “Sözde kadın politikaları üreten sendikamız taciz sorunu yaşayan kadını kendi kişisel bilinç ve çabasına terk ediyor” diye kaydetti. Açıklamanın devamında Petrol-İş Sendikası’na üye Alba Plastik işçileri sendikaya şu çağrıda bulundu: “Direnişçi bir çizgi, örgütlenme seferberliği, tabanın sorguladığı ve denetlediği bir Petrol-İş, tek adamların belirlediği değil, tabandan tüm işçilerin katılımı ile demokratik bir şekilde işleyen; tacize karşı her durumda tutum alan ve kendi içinde ortaya çıkan tacizkar tutumlara dair yaptırım uygulayan; sayıya göre değil davanın haklılığını göre hareket eden; sarayın değil direniş mevzilerinin yolunu tutan bir anlayışla sağlanabilir.”

Kaynak: Yeni Yaşam

 

İlginizi çekebilir