Alan Kurdi, Artin, Anita, Armin: AB yolunda 35’i bebek 440 çocuk boğulurken izlediler

Silah üreticisi devletlerin silahlandırdığı ve kredi desteği sağladığı iktidarların neden olduğu göçler trajedilere yol açıyor. “Lost in Europe”un verilerine göre Ocak 2018 ile Haziran 2019 arasında Avrupa Birliği’ne ulaşmaya çalışan 440 çocuk ve genç hayatını kaybetti.

Güvenlikçi politikalar, kaynakların askeri endüstriye kanalize edilmesi, körüklenen çatışmalar, iç ve dış askeri operasyonlar, kuraklık gibi nedenlerle sömürü, işsizlik, yoksulluk derinleşiyor. Daha fazla sömürü, daha fazla baskı için ülkeler yargı-ask-polis üzerinden hak ihlallerini arttıkça göç hızlanıyor. Özellikle Orta Asya, Ortadoğu ve Afrika’dan Avrupa’ya yoğun göçler oluyor. Ağır silah üreten ülkelerin, göçlere neden olan iktidarlara silah ve kredi desteği sürerken göçertme politikalarına seyirci kalınıyor.

Veri toplayan ve analiz eden uluslararası sivil toplum kuruluşu “Lost in Europe”un rakamlarına göre, Ocak 2018 ile Haziran 2019 arasında Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ulaşmaya çalışan 440 çocuk ve genç yollarda hayatını kaybetti.

Boğulan hayatlar

Almanya Kamu Radyo Televizyon Kurumu Radyo Berlin Brandenburg’un bildirdiğine göre, sözü edilen zaman zarfında hayatını kaybeden 440 çocuk ve genç arasında 35 de bebek bulunuyordu.

DW’nin haberine göre Lost in Europe, hayatını kaybedenlerin çoğunun boğularak can verdiğini kaydetti. Söz konusu bebek, çocuk ve gençlerin Türkiye, Libya veya Fas üzerinden Akdeniz’i geçerek Avrupa’ya ulaşmaya çalıştığı bildiriliyor.

Uluslararası Göç Örgütü, Akdeniz’i geçerken hayatını kaybeden çocukların bütün dünyada hayatını kaybeden mülteci çocukların dörtte birinin oluşturduğunu bildiriyor.

Hayatını kaybettiği bildirilen 440 çocuk ve genç arasında Avrupa içinde yollarda veya mülteci kamplarında hayatını kaybedenler de yer alıyor.

Avrupa’da kaçak yolla TIR veya kamyonlarda bir yerden başka bir yere gitmeye çalışan çok sayıda kişinin de havasızlıktan boğularak hayatını kaybettiği olaylar meydana gelmişti.

Çocuk ve gençlerin trafik kazalarında da hayatını kaybettiği belirtiliyor. Hayatını kaybeden çocukların üçte birinin kimliklerinin bile tespit edilemediği de verilen bilgiler arasında.

Bebek, çocuk ve genç ölümlerine dair verilerin uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan “United for Interculture Action” tarafından, 45 Avrupa ülkesindeki 500 partner kuruluş ile işbirliği içinde toplandığı belirtiliyor.

Alan Kurdi’den Artin bebeğe

Suriye kentleri, Kürt kentleri savaş alanına çevrilirken göç eden Kobaneli Kürt ailenin çocuğu Alan Kurdi’nin Akdeniz-Ege Denizi arasında Eylül 2015’te boğulması ve kıyıya vurmuş bedeninin bulunması dünya genelinde yankı uyandırmıştı. Ancak silah üreticisi ülkeler Ortadoğu ülkelerini silahlandırmaya devam etti, operasyonlarını askeri-siyasi-ekonomik olarak finanse etmeyi sürdürdü.

Norveç polisi de Haziran 2021 başında ülkenin batısındaki bir kıyıda mavi bir tulumun içinde bulunan beir çocuk bedeni buldu. Ailesiyle İngiltere’ye geçmeye çalışırken Ekim 2020’de Manş Denizi’nde boğulan Kürt ailenin 15 aylık kayıp bebeği Artin’di. 27 Ekim 2020’de bot rüzgardan alabora olmuş, İran Kürdistanı’a bağlı Serdeşt kenti nüfusuna kayıtlı Resul İrannejad ve eşi Şiva Muhammed Panahi’nin yanı sıra dokuz ve altı yaşlarındaki çocukları Anita ile Armin de boğularak hayatını kaybetmişti.

Kaynak: Yeni Yaşam

 

İlginizi çekebilir