Kuzey Ormanları Savunması ve Alakır Nehri Kardeşliği, Kumluca’daki Alakır Nehri’ne HES inşa etmeye çalışan Metamar şirketini protesto etti.

Antalya’nın Kumluca ilçesinde bulunan Alakır Nehri bir süredir tehlike altında. 70 kilometre uzunluğundaki nehir, Metamar adlı hidroelektrik santrali (HES) şirketinin işgaline uğruyor.

Nehir üzerinde 3’ü iptal edilen, 3’ü de devam eden 6 proje bulunuyor. Bölgede yaşayan Tuğba ve Birhan çifti, 1 Mart 2009’da kurdukları Alakır Nehri Kardeşliği üzerinden doğanın talan edilmesine karşı çevre mücadelesi veriyor.

Alakır Nehri ve vadisi, 2017 Aralık ayında ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ ve ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak 3 ayrı statüde Doğal SİT alanı ilan edildi.

Basın açıklamasında yer alan bilgilere göre:

Haritadaki 1 numaralı alan kepçe ile kazıldı ve doğal kaynak suyunun damarı kesildi. Son dönemde de alana beton döküldü ve bir konteyner yerleştirildi.

Orman yok edildi

2 numaralı alanda, içerisinde anıt ağaç statüsüne giren meşelerin de olduğu bir orman bulunuyordu. Koruma altına alınmalarına yönelik dava devam ederken Metamar şirketi tüm ormanı yok ederek kepçelerle kazdı ve üzerinde ot bile kalmayacak hale getirdi. Bölgede haftalarca kepçe çalıştırıldı ve silah sıkıldı. Bölgedeki HES bekçisi çiftin ayaklarını ve bacaklarını kırmakla tehdit etti ve bu yüzden cezaevine girip çıktı. Ayrıca şirket tarafından araziye yerleştirilen kameralardan bir tanesi doğrudan Birhan ve Tuğba çiftinin yaşam alanına bakıyor.

3 numaralı alanda son iki haftadır kesim yapılıyor ve sürekli gidip gelen bir kepçe bulunuyor.

Şirket önünde düzenlenen protesto eyleminde baskı, tehdit ve tacizlere son verilmesi, söz konusu taciz davalarının da tek tek değil, birleştirilerek görülmesine dair talep dillendirildi.

kaynak:Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…