AKP’nin gözdesi, halkı susuz bıraktı

Doğa harikası Cerattepe’deki maden faaliyetleri yüzünden, bölgenin can suyu kaynağı olan dereden 10 yıl su çekilecek.

17 yıllık AKP iktidarının inşaat projelerindeki en gözde şirketlerinden olan Cengiz Holding’in, doğa harikası Cerattepe’deki maden faaliyetleri bölgenin can suyu kaynağı olan Büyük Dere’den 10 yıl su çekecek.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre Devlet Su İşleri (DSİ), Artvin’in doğa harikası Cerattepe Kafkasör Yaylası’nın kalbinde süren madencilik faaliyetleri için 4 mahallenin tarlalarını suladığı Büyük Dere’den (gavur deresi) 10 yıl süreyle firmanın su almasına izin verdi.

Artvin Taşlıca köyü muhtarlığı 5 Aralık 2018’de Büyük Dere’nin madencilik faaliyetleri nedeniyle kirlendiğini belirterek Valiliğe başvuruda bulundu.

Muhtarlık dilekçesinde, “Cengiz Holding’e ait Eti Bakır A.Ş. tarafından yürütülen madencilik faaliyetleri kapsamında ‘Büyük Dere’den su alma çalışmalarının başlatıldığı” hatırlatıldı. Köyleri için çok önemli olan suyun bölgedeki tarlaları sulamada kullanıldığının anlatıldığı dilekçede, firmanın Büyük Dere’ye kirli sularını bıraktığı, yurttaşların dereden su kullanamaz hale geldiği anlatıldı. Olumsuzlukların aktarıldığı dilekçede su alım çalışmalarının durdurulması ve sorunlara çözüm bulunması talep edildi. Ancak sorunlara çözüm beklenirken, Artvin Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden muhtarlığa skandal niteliğinde bir cevap geldi.

DSİ: MADEN İÇİN KULLANILABİLİR, SAKINCASI YOK

Yazıda, Büyük Dere’den su alınmasıyla ilgili olarak Su İsale Hattı projesinin (4 bin 250 metre) 23 Mayıs 2018’de ÇED kapsamı dışında değerlendirildiği belirtildi. DSİ Etüt, Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanlığı’nın 2 Mart 2018 tarihli ve 158864 sayılı yazısı ile de 1.32lt\s suyun 10 yıl süre ile madencilik faaliyetlerinde kullanılmasında sakınca bulunmadığı belirtildi.

HABERLİ NUMUNE

Yazıdaki başka bir ayrıntı ise, skandalın ikinci perdesini oluşturdu. Yazıda dereden numune alınması gerektiğinin firmaya haber edildiği bilgisi de yer aldı.

Kaynak: ARTI GERÇEK

İlginizi çekebilir