AKP 10 kentte mevcut belediye başkanlarını yeniden aday gösterdi. 11 kentin adayı ise il teşkilatlarından.

AKP, 40 kentin belediye başkan adaylarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’ndeki toplantıda açıkladığı kentlerden 14’ü büyükşehir, 26’sı il.
40 kent arasında İstanbul, Ankara ve İzmir adayları yok. Dün akşam basına yansıyan listede 3 metropolün de içinde olduğu 50 kentin adayları yer alıyor. Erdoğan, söz konusu listeden 40 ili açıklamış oldu.11 BAŞKANLA DEVAM

Açıklanan listeye göre, AKP 10 kentte mevcut belediye başkanı ile devam edecek. Dikkat çeken bir nokta, partinin yerel teşkilatlarından isimlere ağırlık verilmesi. 11 kentin adayı, AKP’nin mevcut ve eski il başkanları.

40’DA 1 KADIN ADAY

Açıklanan adaylar arasında sadece bir kadının olması ise dikkat çekiyor. AKP, Antep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i yeniden aday gösterdi.

İşte AKP’nin bugün açıkladığı aday tablosu:

MEVCUT BAŞKANLAR:

Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe

BursaBüyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş

Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan

ErzurumBüyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen

Antep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen

Kastamonu Belediye başkanı Tahsin Babaş

Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı

11 KENTİN ADAYI İL TEŞKİLATINDAN

Ardahan’da eski AKP il başkanı Yunus Baydar, Bartın’da Merkez ilçe başkanı ve il genel meclis üyesi Yusuf Ziya Aldatmaz, Batman’da eski il başkanı Murat Güneştekin, Bayburt’ta il başkanı Fatih Yumak, Bitlis’te il başkanı NesrullahTanğlay, Burdur’da eski il başkanı Deniz Kurt, Giresun’da il başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Niğde’deeski il başkanı Emrah Özdemir, Sinop’ta il başkanı Ali Çöpçü, Urfa’da eski il başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Yalova’da il başkanı Yusuf Ziya Öztabak aday gösterildi.

Kayseri ve Malatya’nın adayları ise ilçe belediye başkanları oldu. Kayseri’nin adayı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediye Başkanı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ismi geçen Mehmet Özhaseki de önce Melikgazi Belediye Başkanı olmuş, sonra Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilmişti. Malatya adayı Selahattin Gürkan da Battalgazi Belediye Başkanı. Kilis’in adayı ise eski belediye başkanı Mehmet Abdi Bulut.

KAYYIM ADAYLAR

AKP iktidarı, OHAL döneminde 95 belediyeye kayyım atamıştı. Diyarbakır ve Hakkari’de atanan kayyımlar belediye başkan adayı olarak gösterildi.

3 ESKİ BAKAN LİSTEDE

AKP’nin adayları arasında 3 eski bakan da bulunuyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji eski Bakanı Faruk Özlü, Düzce’den, Enerji ve Tabi Kaynaklar eski Bakanı Hilmi Güler, Ordu’dan, Bayındırlık eski Bakanı Mustafa Demir ise Samsun’dan aday gösterildi.

Bolu’dan aday gösterilen Fatih Metin ise Ticaret Bakan Yardımcısı.

Maraş adayı Hayrettin Güngör ise Cumhurbaşkanlığı yerel yönetim politikaları kurulu üyesi.

Bürokrat olarak aday gösterilen bir diğer isim Tahir Büyükakın, Bilecik Valisiydi, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Nevşehir’den aday gösterilen Rasim Arı ise Gençlik ve Spor Bakanlığı daire başkanı idi.

 

 

Kaynak :Artıgerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…